Wodnisty katar, tzw. kapanie z nosa, jest bardzo uciążliwy. Niedrożny zatkany nos utrudnia oddychanie. W jego odblokowaniu pomogą krople (navisin, alfarin, xylogel, betadrin, thymazen, rhinazin, mistabron), które zmniejszają obrzęk oraz ukrwienie błony śluzowej nosa. Ale pamiętaj, że kropli do nosa nie można nadużywać. Nadmiar może doprowadzić do obrzęku śluzówki w nosie i jej przewlekłego zapalenia, a nawet do zaniku błony śluzowej. Stosuj je najwyżej 4-5 dni. Jeśli nie lubisz zapuszczania kropli, możesz używać leków w aerozolu, które rozpyla się do nosa (acatar, xylorin).

Nowością są doustne tabletki na katar (sudafed,cirrus), które zmniejszają przekrwienie błon śluzowych, redukując obrzęk i ilość wydzieliny oraz łagodzą stan zapalny. Skrzydełka nosa smaruj maścią linomag lub majerankową, aby złagodzić podrażnienia skóry. Łykaj witaminę C w tabletkach i rutinoscorbin (2-3 razy dziennie po 3-4 tabletki), który uszczelnia i wzmacnia osłabione infekcją ścianki naczyń krwionośnych nosa. Wirusy nie mogą wtedy wnikać w głąb i nasilać infekcji. Nos dokładnie wydmuchuj w chusteczki jednorazowe. Na noc weź tabletkę polopiryny S, najlepiej rozpuść ją w ciepłej wodzie (pół szklanki) i wypij.

Pamiętaj! Ropny katar, któremu towarzyszy silny ból głowy, uczucie ucisku w okolicach policzków, skroni lub nasady nosa, wymaga konsultacji lekarza. Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok przynosowych, co wymaga leczenia.

Jak wpuszczać krople?

Trzeba mocno odchylić głowę do tyłu albo się położyć. Wpuszczając krople, wciągamy jednocześnie powietrze, żeby lek rozszedł się po całym wnętrzu nosa i dotarł w głąb. W fazie ostrego kataru (2-3 dni) wkraplamy go częściej, potem stopniowo zmniejszamy częstotliwość.

Jak wycierać nos?

• Nie oczyszczaj obu dziurek naraz, ale każdą po kolei. Po przyłożeniu chusteczki do nosa uciskaj palcami jedno skrzydełko i nie za mocno dmuchaj. Potem w ten sam sposób oczyść drugą dziurkę.
• Najlepiej korzystaj z chusteczek jednorazowych. Po użyciu należy je od razu wyrzucać, żeby nie przenosić znajdujących się w wydzielinie bakterii i wirusów. Jeżeli używasz chusteczek bawełnianych, musisz pamiętać o konieczności ich wyprania w temperaturze powyżej 70°C.
• Jeśli od ciągłego wycierania obtarłaś nos, najlepiej posmaruj jego skrzydełka maścią z witaminą A.

Domowe sposoby na katar:

- ulgę przynoszą inhalacje z gorącej wody z dodatkiem olejków eterycznych (miętowego, cytrynowego, sosnowego, jałowcowego, tymiankowego) albo gotowych preparatów (inhalolu, mentoklaru, amolu, olbasu) czy łyżki soli kuchennej. Pozwalają odblokować zatkany nos i pozbyć się nagromadzonej wydzieliny.
- pomaga wdychanie olejków (geraniowego, sosnowego, anyżowego, cedrowego lub olbasu), którymi można skropić chusteczkę do nosa i wąchać.
- tuż przed położeniem się do łóżka warto wymoczyć nogi w misce z gorącą wodą z dodatkiem trzech łyżek soli kuchennej.
- dobrze rozgrzewają gorące posiłki (rosół). Pij dużo ciepłych płynów (herbatka malinowa lub z sokiem z czarnego bzu). Ciepłe płyny powodują, że wydzielina się rozrzedza i nos łatwiej się oczyszcza. Na kolację zjedz kanapkę z posiekanym czosnkiem (ma działanie antybakteryjne) i natką pietruszki (zawiera witaminę C).
- na noc dobrze jest natrzeć dłonie, stopy, klatkę piersiową i plecy maścią vick-vaporub lub olejkiem kamforowym.
- przed snem rozgrzeje i ułatwi zaśnięcie szklanka gorącego mleka z masłem i miodem.
- odporność poprawi czosnek. Posiekanym można posypać chleb posmarowany masłem, wyciśnięty warto dodawać do potraw. Podobne działanie, ale bez przykrego zapachu, mają tabletki czosnkowe - alliofil i alitol.