Wszystko, co musisz wiedzieć o botoksie

Mauss | 2009-07-15 14:37 | Aktualizacja: 02:29
Botoks krok po kroku

Botoks krok po kroku (Fot. Giorgio GruizzaShutterstock.com / Inne)

Tyle mówi się o słynnych zastrzykach z jadu kiełbasianego, ale tak naprawdę większość z nas ma mgliste pojęcie o tym, jak botoks działa, jak długo, jakie są jego skutki uboczne i kiedy można go zacząć używać. Choć Amerykanki są z nim za pan brat, Polki wciąż jeszcze podchodzą do niego z rezerwą.

reklama


Niedawno, o czym pisaliśmy, Rachel Weisz stanowczo oświadczyła, że ona na botoks nigdy się nie zgodzi. W końcu jako aktorce potrzebna jest jej mimika twarzy. Z polskich gwiazd nie wszystkie uważają mimikę za niezbędną. Edyta Górniak czy Magda Femme, do jego stosowania się nie przyznają, ale ich zastygłe oblicza mówią same za siebie. Otwarcie do małych zastrzyków na poprawę humoru przyznaje się za to u nas Tomasz Jacyków, który starzeć się nie ma zamiaru.Zwykłe śmiertelniczki raczej nie rozmawiają o tym w towarzystwie, bo nie wypada, dlatego, w gruncie rzeczy polska wiedza o botoksie jest niewielka.

Żeby zdecydować, jakie jest nasze stanowisko w tej kwestii i czy nam taka poprawa urody odpowiada, warto znać podstawowe informacje na ten temat. Poniżej odpowiadamy wyczerpująco na najbardziej nurtujące pytania.

1. Co można poprawić botoksem?

Jad kiełbasiany stosuje się głównie w profilaktyce antystarzeniowej, jeszcze przed decyzją o interwencji chirurgicznej. To obecnie najbezpieczniejsza i najpopularniejsza metoda wygładzania zmarszczek mimicznych. Wygładza, odświeża i łagodzi rysy twarzy. Działa korzystnie na kurze łapki, lwią zmarszczkę, czy zmarszczki palacza. "Początkowo, w latach 80. używano go tylko do poprawiania skóry wokół oczu i czoła, z czasem przekonano się do stosowania go na całej twarzy. Dzisiaj z pomocą botoksu możemy poprawić owal twarzy, unieść powieki, zlikwidować opadające kąciki ust, wygładzić dekolt, pozbyć się zmarszczek na szyi" - tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu.

2. Jak działa botoks?

Wygładzenie zmarszczek mimicznych następuje po relaksacji mięśnia potraktowanego niewielką ilość toksyny botulinowej (rodzaj oczyszczonego białka). Botoks bowiem powoduje zatrzymanie przewodnictwa nerwowego pomiędzy nerwem i mięśniem.

3. Na ile starcza jeden zabieg?

Wizyty powinno powtarzać się w dostępach od 3 do 6 miesięcy, w zależności od stanu skóry czy rodzaju interwencji. Patrząc po ilości miejsc, w które wstrzyknięto nam botoks, i po wielkości dawki lekarz umawia kolejną wizytę. Średnio jest to co 4 miesiące, są jednak osoby, które umawiają się na zabiegi tylko raz na rok, m.in. dzięki dobrym genom.

4. Na ile botoks jest szkodliwy?

Jeśli chodzi o reakcję alergiczną skóry na botoks, nie ma większej obawy niż w przypadku użycia innych leków czy kosmetyków. Jeśli chodzi o słynny paraliż mięśni twarzy, który obserwuje się u gwiazd takich jak Joan Rivers, jest to spowodowane zbyt częstym stosowaniem botoksu. Toksyna botulinowa nie powoduje żadnych zmian nieodwracalnych, właśnie dlatego zastrzyki trzeba powtarzać. Po pewnym czasie bowiem rozpuszcza się w organizmie, powstają nowe połączenie nerwowe i wraca przewodnictwo nerwowe pomiędzy nerwem a mięśniem.

5. Jak wygląda sam zabieg?

Ponieważ chodzi o naszą twarz, powinniśmy po pierwsze wybrać renomowany gabinet kosmetyczny, który zatrudnia specjalistę dermatologa w tej dziedzinie. Konsultacja lekarska jest tu bowiem niezbędna. Specjalista powinien zbadać stan naszej skóry, jej napięcie, sprężystość i wiek dermatologiczny oraz zobaczyć, w jaki sposób pracują mięśnie naszej twarzy, żeby właśnie nie doszło potem do ich porażenia. Zastrzyki muszą bowiem być podane precyzyjnie w odpowiednie miejsca, lekarz musi zadecydować, w których punktach wybrany mięsień należy osłabić, a w których wzmocnić jego pracę. Następnie dobiera się właściwą dla każdego dawkę i za pomocą cieniutkiej igły podaje rozcieńczony preparat. Na wizytę wystarczy poświęcić do 30 minut.

>>> Oni przyznali się do operacji plastycznych

Czy zabiegi są bolesne? >>> Czytaj na następnej stronie...

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

Mauss

Źródło: dziennik.pl
12następna »

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV