Niedawno, o czym pisaliśmy, Rachel Weisz stanowczo oświadczyła, że ona na botoks nigdy się nie zgodzi. W końcu jako aktorce potrzebna jest jej mimika twarzy. Z polskich gwiazd nie wszystkie uważają mimikę za niezbędną. Edyta Górniak czy Magda Femme, do jego stosowania się nie przyznają, ale ich zastygłe oblicza mówią same za siebie. Otwarcie do małych zastrzyków na poprawę humoru przyznaje się za to u nas Tomasz Jacyków, który starzeć się nie ma zamiaru.Zwykłe śmiertelniczki raczej nie rozmawiają o tym w towarzystwie, bo nie wypada, dlatego, w gruncie rzeczy polska wiedza o botoksie jest niewielka.

Żeby zdecydować, jakie jest nasze stanowisko w tej kwestii i czy nam taka poprawa urody odpowiada, warto znać podstawowe informacje na ten temat. Poniżej odpowiadamy wyczerpująco na najbardziej nurtujące pytania.

1. Co można poprawić botoksem?

Jad kiełbasiany stosuje się głównie w profilaktyce antystarzeniowej, jeszcze przed decyzją o interwencji chirurgicznej. To obecnie najbezpieczniejsza i najpopularniejsza metoda wygładzania zmarszczek mimicznych. Wygładza, odświeża i łagodzi rysy twarzy. Działa korzystnie na kurze łapki, lwią zmarszczkę, czy zmarszczki palacza. "Początkowo, w latach 80. używano go tylko do poprawiania skóry wokół oczu i czoła, z czasem przekonano się do stosowania go na całej twarzy. Dzisiaj z pomocą botoksu możemy poprawić owal twarzy, unieść powieki, zlikwidować opadające kąciki ust, wygładzić dekolt, pozbyć się zmarszczek na szyi" - tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu.

2. Jak działa botoks?

Wygładzenie zmarszczek mimicznych następuje po relaksacji mięśnia potraktowanego niewielką ilość toksyny botulinowej (rodzaj oczyszczonego białka). Botoks bowiem powoduje zatrzymanie przewodnictwa nerwowego pomiędzy nerwem i mięśniem.

3. Na ile starcza jeden zabieg?

Wizyty powinno powtarzać się w dostępach od 3 do 6 miesięcy, w zależności od stanu skóry czy rodzaju interwencji. Patrząc po ilości miejsc, w które wstrzyknięto nam botoks, i po wielkości dawki lekarz umawia kolejną wizytę. Średnio jest to co 4 miesiące, są jednak osoby, które umawiają się na zabiegi tylko raz na rok, m.in. dzięki dobrym genom.

4. Na ile botoks jest szkodliwy?

Jeśli chodzi o reakcję alergiczną skóry na botoks, nie ma większej obawy niż w przypadku użycia innych leków czy kosmetyków. Jeśli chodzi o słynny paraliż mięśni twarzy, który obserwuje się u gwiazd takich jak Joan Rivers, jest to spowodowane zbyt częstym stosowaniem botoksu. Toksyna botulinowa nie powoduje żadnych zmian nieodwracalnych, właśnie dlatego zastrzyki trzeba powtarzać. Po pewnym czasie bowiem rozpuszcza się w organizmie, powstają nowe połączenie nerwowe i wraca przewodnictwo nerwowe pomiędzy nerwem a mięśniem.

5. Jak wygląda sam zabieg?

Ponieważ chodzi o naszą twarz, powinniśmy po pierwsze wybrać renomowany gabinet kosmetyczny, który zatrudnia specjalistę dermatologa w tej dziedzinie. Konsultacja lekarska jest tu bowiem niezbędna. Specjalista powinien zbadać stan naszej skóry, jej napięcie, sprężystość i wiek dermatologiczny oraz zobaczyć, w jaki sposób pracują mięśnie naszej twarzy, żeby właśnie nie doszło potem do ich porażenia. Zastrzyki muszą bowiem być podane precyzyjnie w odpowiednie miejsca, lekarz musi zadecydować, w których punktach wybrany mięsień należy osłabić, a w których wzmocnić jego pracę. Następnie dobiera się właściwą dla każdego dawkę i za pomocą cieniutkiej igły podaje rozcieńczony preparat. Na wizytę wystarczy poświęcić do 30 minut.

>>> Oni przyznali się do operacji plastycznych

Czy zabiegi są bolesne? >>> Czytaj na następnej stronie...


6. Czy to boli?

Same zastrzyki nie bolą więcej niż ukłucie komara. Nie ma też żadnych obaw co do stosowania botoksu latem czy zimą, jak w niektórych innych zabiegach kosmetycznych. Bardzo krótko utrzymuje się po nich czerwony punkcik na skórze czy minimalne opuchnięcie, które łatwo można zamaskować korektorem. Powrót do normalnego trybu dnia może być więc niemal natychmiastowy.

7. Kto nie może stosować botoksu?

Naturalnie wykluczone jest stosowanie botoksu podczas ciąży czy karmienia piersią. Także osoby z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego lub nadwrażliwością na składniki preparatu powinny się go wystrzegać. Wywiad podczas pierwszej wizyty powinien wykluczyć wszystkie możliwości alergii czy niewłaściwej reakcji organizmu.

8. Czy botoks można przedawkować?

W Ameryce już od dłuższego czasu mówi się o botox ladies, które umawiają się na herbatkę połączoną z zastrzykami. Botox party stało się tam popularną formą spotkań z przyjaciółkami, przechodząc powoli w nałóg. Umiar wskazany jest we wszystkim, w zastrzykach tym bardziej. Lepiej umawiać się na częstsze wizyty niż aplikować sobie dużą dawkę, która unieruchomi mięśnie twarzy. Podobno podejście kobiet do botoksu jest uzależnione od ich miejsca zamieszkania. Amerykanki preferują zabiegi dające silny efekt, Europejki wolą pozostawiać swoim mięśniom większą swobodę. Zróżnicowana jest też sama Europa - Hiszpanki i Włoszki preferują zabiegi zapewniające silne, łatwo zauważalne efekty. Skandynawki, natomiast, poprawiają rysy twarzy delikatnie, pozostając w zgodzie z naturą.

9. Czy botoks to tylko kwestia kobieca?

Jak pokazuje przypadek stylisty Tomasza Jacykowa czy piosenkarza Toma Jonesa - nie tylko. W przypadku botoksu nie ma rozróżnienia na płeć, choć utarło się, że tylko kobiety zapisują się za wizyty. Panowie, głównie osoby publiczne, których twarz jest wizytówką, decydują się często na usunięcie tzw. lwiej zmarszczki na czole, by zlikwidować srogi wyraz twarzy. Jak mówi dr. Bliżanowska z WellDerm, botoks pozwala też zwalczyć inny, nie tylko zresztą, męski problem - nadmierne pocenie. Już jedno podanie toksyny botulinowej sprawia, że na długi czas możemy zapomnieć o skutkach nadmiernej potliwości pach, stóp, czy dłoni. Botoks, ze względu na swoje właściwości, doskonale sprawdza się w walce z powracającymi migrenami i bruksizmem (zgrzytanie zębami).

>>> Te gwiazdy chcą się starzeć naturalnie

10. Kiedy jest odpowiedni czas na botoks?

Na zabiegi można zacząć się umawiać, gdy pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne, co w zależności od stanu skóry może wydarzyć się już od 25. roku życia. Innego rodzaju ingerencja będzie miała miejsce u kobiety 30-letniej, która tylko wygładza swoje oblicze, a innego rodzaju u kobiety 60-letniej, której trzeba poprawić już owal twarzy. Przeczy to więc obiegowym opiniom, że starszym kobietom jad kiełbasiany nie pomaga i potrzebują one mocniejszej interwencji. Wiek nie ma tu bowiem nic do rzeczy.

>>> Oto boginie w bikini

Botoks wciąż budzi mieszane uczucia na tyle, że znane osoby chętnie deklarują swoje stanowiska w tej kwestii. Pogardza się wciąż tymi, którzy dokonują zabiegów, mówi o godności starzenia i tym podobne. Zapominamy jednak, że jest to sprawa indywidualna. Nie jesteśmy ani za, ani przeciw. Podając garść faktów, namawiamy za to do rozwagi i zebrania rzetelnych informacji zanim umówimy się na wizytę.