Całe szczęście czasy wstydliwej Maryni z “Rodziny Połanieckich” odeszły w niepamięć. Dzisiaj mówi się o sprawach związanych ze zdrowiem kobiet pełnym głosem. W tym także o kwestiach pęcherza, czasem jakże szczypiących.

Czy łatwo jest rozpoznać zapalenie pęcherza?

Reklama

Tak, dosyć łatwo. Dwa główne syndromy - uczucie pieczenia podczas siusiania i nieustające parcie na pęcherz - zazwyczaj pojawiają się w tym samym czasie i są intensywne.

Dlaczego zapalenie pęcherza tak często się u niektórych powtarza?

Lekarze nie są co do tego pewni, ale faktem jest, że u około 20 procent kobiet występuje taka tendencja. Rada jest tylko jedna: jeśli należysz do tej dosyć sporej grupy po zakończonej infekcji szczególnie starannie dbaj o higienę, myj i wycieraj strefę intymną od przodu do tyłu i pij codziennie jedną szklankę soku z żurawin (kwaśne środowisko powstrzymuje rozwój bakterii).

Reklama

Dlaczego infekcje występują u kobiet, które żyją w stałych związkach?

W czasie stosunku penis może przenieść drobnoustroje z okolic odbytu w okolice ujścia cewki moczowej. Ale jeśli umyjesz się, zanim wskoczysz do łóżka, to pozbędziesz się bakterii. Pamiętaj, żeby zrobić siusiu po każdym stosunku.

Czy zapalenie pęcherza można leczyć samemu?

Nie, nawet nie próbuj, zapalenie pęcherza leczy się tylko lekami dostępnymi na receptę. Powinnaś więc skontaktować się w tej sprawie z ginekologiem.