TROCHĘ TEORII

Wzrost i wygląd paznokci zależą w ogromnej mierze od odżywiania. Jeśli w organizmie brakuje witaminy B, na płytce tworzą się bruzdy. Brak wapnia może powodować wysuszenie oraz łamliwość paznokci, natomiast niedobory witaminy C lub kwasu foliowego to jedna z przyczyn zapalenia wału paznokciowego. Białe plamki na paznokciach mogą być wywołane brakiem cynku, a wysuszenie i podatność na złamania przez chemikalia lub brak krzemu w organizmie.

DIETA PRZEDE WSZYSTKIM

Ważne dla paznokci składniki pokarmowe to m.in.:

• aminokwasy (zawarte w białku jajka, mleku, serze),

• wapń (m.in. brokuły, soja, fasola, pomidory, zboża, orzechy),

• żelazo (szpinak, zboża, soja, orzechy włoskie, pokrzywa),

• krzem (skrzyp, świeże warzywa i owoce),

• magnez (brokuły, kapusta, brukselka, sałata),

• cynk (buraki, kapusta, kiełki pszenicy),

• potas (truskawki, ziemniaki, pomarańcze, szpinak),

biotyna (wątróbka, orzechy włoskie, żółtko jaj, marchewi, pomidory),

witaminy z grupy B (brokuły, ziemniaki, szpinak, migdały, seler naciowy).

Poza odpowiednią dietą w leczeniu paznokci warto się jednak posłużyć sprawdzonymi domowymi sposobami, które znały już nasze babcie. Doskonałe właściwości ma olejek rycynowy i herbaciany, który wmasowuje się w paznokieć i skórki oraz picie lub moczenie dłoni w naparze ze skrzypu polnego lub pokrzywy, zawierającej dużo krzemu oraz innych pierwiastków potrzebnych do budowy paznokcia. Warto też zaopatrzyć się w aptece w kapsułki z witaminą A+E i po otwarciu wmasować oleisty płyn w paznokieć.

Wbrew powszechnemu przekonaniu natomiast wzmacniających właściwości nie ma żelatyna. Białka w niej zawarte nie zawieraja bowiem mieszanki aminokwasów niezbędnych do wzrostu i kształtowania się paznokci.

KIEDY DO LEKARZA?

Zmiany w wyglądzie paznokcia mogą niekiedy ujawniać poważniejsze problemy zdrowotne, dlatego bez wahania warto wówczas zgłosić do lekarza. Np. białe smugi wzdłuż paznokci mogą oznaczać zaburzenia pracy serca, a zmiana jego koloru na lekko błękitną może wskazywać na astmę lub odmę płucną.