Oto sprawdzone metody naszych babć i nieco bardziej nowoczesne, ale równie skuteczne w walce o piękne spojrzenie:

• Doskonałym sposobem na podkówki są ekspresowe torebki z herbatą. Użyte i wystudzone świetnie odświeżają i przynoszą prawdziwą ulgę. Jeśli jednak pijesz tylko kawę i nie masz w domu klasycznej herbaty albo żelowej maski na oczy, rozbij kilka kostek lodu i kruszonkę wsyp do dwóch foliowych torebeczek. Następnie owiń je w ręczniczek i połóż na powieki. Okład gotowy!

Reklama

• Świetny sposób na kompres to też plaster ogórka lub awokado wyjęte prosto z lodówki. Działają dwukierunkowo: chłodzą i pomagają pozbyć się zalegających w skórze płynów, a dodatkowo mają działanie łagodzące podrażnienia.

• Jeśli brakuje ci czasu na przygotowywanie kompresów, posłuż się płatkami kosmetycznymi nasączonymi tonikiem. Najlepszy będzie specjalnie przeznaczony do skóry wrażliwej i naczynkowej, ponieważ zawiera dużą ilość składników łagodzących.

• Jeśli poza opuchlizną twoje oczy są dodatkowo podrażnione i zaczerwienione, przemyj je solą fizjologiczną (można ją kupić w aptece). Przyda się ona również, jeśli po naniesieniu żelu albo kremu pod oczy poczujesz pieczenie i mrowienie. Wtedy koniecznie trzeba szybko zmyć kosmetyk i przemyć oczy roztworem.

Zamiast gorącego kubka z kawą wybierz kawę mrożoną. Zdecydowanie słabiej działa na naczynia krwionośne, przez co obrzęk jest mniejszy.





Unikaj ciepłych natrysków. Długie pluskanie się w gorącej wodzie nie służy bowiem cyrkulacji krwi i limfy. Ciepło powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych i napływ krwi do skóry, co może tylko nasilić problem podpuchniętych oczu. Najlepiej naprzemiennie polewaj skórę chłodną i nieco cieplejszą wodą.

Reklama

Przed snem wypij szklankę wody albo filiżankę herbatki rumiankowej, czarnej, zielonej lub napar z żeń-szenia. Pomogą oczyścić skórę z zalegających produktów przemiany materii, kiedy ty będziesz smacznie spała. Rano obrzęk będzie dużo mniejszy.

Śpij w chłodnym, często wietrzonym pokoju. Staraj się mieć lekko uniesioną głowę, co wspomoże cyrkulację płynów. Rano natomiast jak najszybciej wstawaj z łóżka. Ruch przyspieszy przepływ krwi oraz płynów w organizmie i pomoże ci szybciej pozbyć się podpuchniętych oczu.

• Obrzęk wokół oczu spowodowany jest zaleganiem płynów ustrojowych. Aby pomóc im się uwolnić, wystarczy kilka razy w ciągu dnia uciskać opuszką palca kilka punktów (w kierunku od oczu do nosa): pod zewnętrznym kącikiem oka, dwa w środkowej części powieki, obok wewnętrznego kącika oka i między brwią a nosem.

Unikaj:

• dużej ilości soli i alkoholu w diecie, bo zatrzymują płyny w organizmie,
• silnie nawilżających preparatów, zwłaszcza zawierających kwas hialuronowy. Zbyt mocne nawilżenie skóry wokół oczu też może potęgować wrażenie obrzęku,
• bardzo jasnych, bardzo ciemnych, świetlistych lub opalizujących cieni do powiek. Zamiast nich użyj matowych, w kolorze twojej skóry,
• tłustych i ciężkich kremów, które zatrzymują wodę w skórze. Mogą jedynie nasilić problem.

ALE UWAGA! Jeśli mimo stosowania wszelkich możliwych sposobów twoje oczy są często podpuchnięte, powinnaś zrobić badania. Konieczna będzie konsultacja lekarska, ponieważ obrzęki mogą wynikać z alergii, problemów z sercem, ciśnieniem krwi, pracą nerek albo wątroby.