Co należy robić, by nie zachorować?

Zadbaj o dietę

Przyczyną cukrzycy typu 2, poza czynnikami dziedzicznymi, jest najczęściej nadwaga i siedzący tryb życia. Jedz zatem mniej tłusto. Raczej warzywa niż golonki i kiełbasy. Najlepiej jeść co najmniej trzy posiłki dziennie, za to niezbyt obfite. Zrezygnuj albo znacznie ogranicz spożywanie słodyczy, bo powodują wzrost poziomu glukozy we krwi.

Ruszaj się

Według specjalistów, wystarczy zrzucić niecałe 10 procent obecnej wagi i ćwiczyć przez pół godziny dziennie, by zmniejszyć o 60 procent ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Nie ćwicz jednak do upadłego. Jeśli jesteś w średnim wieku, a ostatni kontakt ze sportem miałeś w szkole, na WF, najlepsze dla ztwojego zdrowia będą spacery, marsz, pływanie lub jazda na rowerze.

Organizm wysyła Ci komunikaty

Jeśli często oddajesz mocz, straciłeś na wadze, odczuwasz nadmierny głód lub pragnienie, jesteś cały czas zmęczony, niewyraźnie widzisz, masz mrowienie dłoni lub stóp, suchą skórę i często zapadasz na zakażenia narządów płciowych lub pęcherza moczowego - to mogą być pierwsze objawy cukrzycy. Zgłoś się do lekarza. Cukrzyca jest groźna, bo prowadzi do wielu powikłań, m.in. niewydolności nerek, chorób układu krążenia, kłopotów ze wzrokiem.

Zrób badanie...

...na stężenie cukru we krwi. Wykonuje się je na czczo. To najprostszy sposób, by się przekonać, czy nie cierpisz na cukrzycę. To badanie (razem z badaniem stężenia cukru podczas doustnego testu tolerancji glukozy) pokaże też, czy nie rozpoczął się stan przedcukrzycowy. Osoby z nadwagą, mało aktywne fizycznie, cierpiące na nadciśnienie tętnicze i choroby układu krążenia oraz kobiety, które przebyły tzw. cukrzycę ciężarnych, powinny badać stężenie cukru we krwi przynajmniej raz w roku.