Zimą, by chronić się przed chłodem, najczęściej nosimy ciepłe wysoko zabudowane buty. Jak reagują na to nasze stopy? Jeśli przez kilka godzin chodzimy w ciepłych butach, stopy pocą się intensywnie, by obniżyć zbyt wysoką temperaturę. Warto wiedzieć, że na skórze stóp jest bardzo duże zagęszczenie gruczołów potowych. Rozkładający się pot sprzyja zaś namnażaniu bakterii i grzybów oraz zwiększa ryzyko obtarć. Jeśli nasze buty nie przepuszczają powietrza, skarpety i stopy pozostają mokre - wychodząc w takim stanie na mróz, narażamy je na szybkie przemarznięcie, a siebie na przeziębienie.

Co robić, by nasze stopy dobrze zniosły zimę:

- często zmieniać buty, np. zakładajmy w pracy drugą, lżejszą parę;

- systematycznie używać peelingu do stóp. Zrogowaciały naskórek to martwa tkanka - dobra pożywka dla bakterii i grzybów. Peeling należy wykonywać raz, dwa razy w tygodniu. Po kąpieli wcieramy preparat okrężnymi ruchami w wilgotne jeszcze ciało.

- nacierać skórę stóp kremem natłuszczającym i regenerującym;

- zakładać ciepłe bawełniane lub wełniane skarpety;

- po powrocie do domu zafundować stopom rozgrzewającą kąpiel, potem wytrzeć skórę do sucha i spryskać dezodorantem antybakteryjnym i antygrzybiczym z pudrem;

- jeśli mamy skłonności do grzybic, nieprzyjemny zapach stóp, reumatyzm lub często po prostu marzniemy, powinniśmy nosić stopki terapeutyczne.

Właścicielki tych nóg dbają o skórę stóp:

Galeria kosmetyków:

1. Pumeks do pięt i łokci, Miraculum, wzór

2. Nawilżający krem do stóp z jeżyną i miętą, Avon, ok. 13 zł

3. Krem rozgrzewająco-regenerujący do stóp, Miraculum, wzór

4. Krem do stóp przesuszonych, Lirene, ok. 9 zł

5. Łagodzący żel odświeżający do stóp, Mary Cohr, 96 zł/200 ml

6. Pumeks parafinowy, Bielenda, wzór

7. Maska do twardej skóry stóp, Bielenda, wzór

8. Lawendowa maseczka do stóp z glinką, Avon, 12 zł