Demakijaż to jeden z najważniejszy etapów pielęgnacji twarzy. Usuwa z niej brud, kurz oraz wydzielinę łojową, które utrudniają skórze oddychanie. Przez zaniedbywanie tej czynności zatykają się pory łojowe, a w efekcie na twarzy pojawiają się zaskórniki. Skóra staje się też ziemista i szara. Naucz się prawidłowo ją oczyszczać.

1. Przed rozpoczęciem zabiegu zabezpiecz włosy opaską, a następnie dokładnie umyj ręce.

2. Zacznij od oczu. Nasącz płatek kosmetyczny specjalnym płynem do demakijażu oczu. Może to być mleczko, śmietanka lub olejek. Te preparaty są wyjątkowo delikatne i przeznaczone do wrażliwych miejsc twarzy. Przyłóż płatek do zamkniętej powieki, lekko dociśnij i pozostaw na kilkanaście sekund, żeby preparat rozpuścił cienie i tusz.

3. Delikatnie przesuwaj płatek od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Nie rozciągaj i nie trzyj przy tym skóry, bo to przyspiesza powstawanie zmarszczek. Jeśli płatek jest brudny i rozmazuje tusz, weź następny.

4. Tusz do rzęs zmywaj pionowymi ruchami, z góry do dołu. Zwróć uwagę, aby resztki tuszu nie pozostały między rzęsami i w kącikach oczu. Pamiętaj, źle oczyszczone rzęsy stają się kruche i mogą się łamać.

5. Zanurz patyczek kosmetyczny w płynie do demakijażu i zmyj resztki tuszu spomiędzy rzęs. Pamiętaj, te okolice oczu są szczególnie wrażliwe, rób to więc ostrożnie, by nie podrażnić spojówek.

6. Za pomocą płynu, którym zmywałaś oczy i nowego wacika, zetrzyj z ust pomadkę lub błyszczyk. Zasada jest ta sama jak w przypadku oczu. Przyłóż nasączony wacik, odczekaj kilka sekund i delikatnie przesuń płatek z lewej strony w prawą lub odwrotnie.

7. Oczyść resztę twarzy. Zwilż mleczkiem do demakijażu płatek kosmetyczny. Zmywaj twarz kolistymi ruchami. Najpierw policzki, potem szyję, podbródek i przesuwaj wacik w kierunku czoła.

8. Może Ci się wydawać, że skóra jest już czysta, ale tak nie jest. Samym mleczkiem nigdy nie oczyścisz twarzy dokładnie. Dlatego teraz powinnaś umyć twarz żelem i wodą. Zwilż ręce, nanieś niewielką ilość kosmetyku i rozetrzyj na buzi, aż powstanie piana. Spłucz letnią wodą.

9. Teraz tonik. On ściąga pory, odkaża i łagodzi podrażnienia. Nalej płyn na płatek kosmetyczny i tak jak zmywałaś skórę mleczkiem, przemyj ją tonikiem. Zmieniaj płatki dopóty, dopóki będą zupełnie czyste.

10. Ostatni etap - krem pielęgnacyjny. Oczywiście odpowiedni do rodzaju skóry. Nanieś go punktowo na czoło, nos, brodę, policzki i szyję. Lekko rozsmaruj i wklep opuszkami palców.