Wchodzisz na imprezę i co widzisz? Pod ścianą stoi grupka mężczyzn, popijających piwko z butelek. Obok pani - z "elegancko" odchylonym paluszkiem - sączy wódkę ze szklanki po herbacie. Chyba, a nawet na pewno trafiłaś na złą imprezę. Picie alkoholu powinno się bowiem odbywać według określonych zasad. Przedstawiamy tylko kilka głównych.

JAK PIĆ PIWO?

 1. Nigdy z butelki! No, chyba że aspirujemy do tytułu menela roku albo zazwyczaj rezydujemy pod budką z piwem (ale nawet tam podaje się kufle).
 2. Piwo powinno być podane albo właśnie w kuflu albo w specjalnej szklance - z jej identyfikacją nie powinnaś mieć problemu, na pewno nie raz widziałaś taki model w pubie.
 3. Piwo powinno być chłodne, nie ma też nic zdrożnego w ochłodzeniu kufla lub szklanki.
 4. Do piwa nie wrzucamy kostek lodu! To jawna profanacja.
 5. W Polsce bekanie po wypiciu piwa jest nadal uznawane za przejaw braku wychowania.

czytaj dalej...


JAK PIĆ TEQUILĘ?

 1. Picie tequili to rytuał. Picie jej jak wódki, na kieliszki chłeptane jeden po drugim to barbarzyństwo. A już popijanie colą lub sokiem to... szkoda nawet wspominać.
 2. Jak pić ten boski trunek? Między kciukiem a palcem wskazującym umieszczamy odrobinkę soli, po czym wspomnianymi palcami chwytamy kawałek cytryny. Zlizujemy sól, pijemy kieliszek tequili, potem zagryzamy cytrynką. Niektórzy wolą zagryźć pomarańczą - zawsze to jakaś nowość.
 3. Możemy także posypać brzeg kieliszka solą, wlać tequilę i przygotować cytrynkę do zagryzienia. Ten wspaniały trunek to także znakomity dodatek do wielu drinków, np. słynnej Tequila Sunrise.

czytaj dalej...


JAK PIĆ WÓDKĘ?

 1. Nigdy bezpośrednio z butelki! To niesmaczny widok - sprawdza się tylko w amerykańskich filmach o twardych policjantach.
 2. Do picia wódki używamy kieliszków: 25 oraz 50 gramowych. Cechą charakterystyczną kieliszka do wódki jest jego mały rozmiar - picie w szklance do herbaty czy nawet w szklance do drinka nie uchodzi.
 3. Wódka musi być zimna: powinno się ją chłodzić co najmniej 12 godzin.
 4. W dobrym tonie byłoby też schłodzić kieliszki, a nawet karafkę - to piękny zwyczaj serwowania wódeczki (ją też można odrobinę schłodzić).
 5. Do kieliszków nie wrzucamy kostek lodu - ten zwyczaj jest zarezerwowany tylko dla drinków.

czytaj dalej...


JAK PIĆ WINO?

 1. Które z win możemy umieścić przed wypiciem w lodówce? Białe słodkie (do temp. 6-8 stopni), białe o nucie owocowej, młode czerwone, a także różowe (12-14 stopni). Chłodzimy rzecz jasna także wina musujące i szampany (także 6-8 stopni). Pamiętajmy, że wina nie chłodzimy w zamrażalniku! To bardzo wrażliwy na gwałtowne zmiany temperatury alkohol.
 2. Absolutnie nie chłodzimy wina czerwonego i starych win - one powinny mieć temperaturę pokojową.
 3. Wino pite z tzw. gwinta to przywilej bardzo wczesnej młodości. Pijamy je z kieliszków.
 4. Wino pijemy małymi łykami. To jeden z nielicznych alkoholi, które dolewamy w trakcie konsumpcji.
 5. Do wina także nie wrzucamy kostek lodu!