Dlaczego chorujemy?

Warunki atmosferyczne mają wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, oddechowego, krwionośnego, kostno-stawowego, hormonalnego i trawiennego. Zmienną pogodę źle znoszą osoby cierpiące na choroby naczyń wieńcowych, nadciśnienie, wrzody żołądka, astmę, schorzenia reumatyczne. Skłonności takie często dziedziczymy po rodzicach albo dziadkach. Zwykle dają o sobie znać wraz z wiekiem.

Meteoropaci przy zmianach pogody czują się zmęczeni, osłabieni. Mają problemy z koncentracją, są bezustannie senni albo wręcz przeciwnie - dręczy ich bezsenność. Trudniej im się oddycha, serce kołacze.

Sprawdź, JAK RADZIĆ SOBIE Z POGODOWYM STRESEM?

>>> czytaj dalej
Gdy ciśnienie spada...

Czujesz się rozbita, nic ci się nie chce. Bóle mięśni, stawów, bóle i zawroty głowy, spadek ciśnienia tętniczego krwi, senność, huśtawka nastrojów utrudniają ci życie. Po przebudzeniu musisz podnieść obniżone ciśnienie krwi. Wypij dwie, trzy szklanki wody mineralnej lub filiżankę kawy. Poćwicz przynajmniej 10 minut przy uchylonym oknie. Boli głowa? Do jedzenia dodaj odrobinę imbiru - ma działanie przeciwbólowe i podnosi ciśnienie krwi.

Trzeba się hartować i nie rezygnować ze spacerów. Na bolące stawy można także robić ciepłe okłady, zakładać opaski uciskowe. Nie obejdzie się bez lekkostrawnej diety, bogatej w beta-karoten, witaminy C, E i B oraz mikroelementy, zwłaszcza magnez (kasza gryczana, orzechy, kakao, czekolada, nasiona słonecznika). Idealne są owoce, warzywa, ryby i drób.

czytaj dalejGdy ciśnienie rośnie...

wzrasta ciśnienie tętnicze krwi, co sprawia, że czujemy się podenerwowani, a to z powodu wzmożonej produkcji hormonów stresu (noradrenaliny). Zwiększa się wtedy ryzyko udarów mózgu i zawałów serca. W takim dniu konieczne jest obniżenie ciśnienia krwi. Pij ziołowe herbatki obniżające ciśnienie (głóg, lawenda), unikaj kawy, soli i potraw działających wzdymająco (fasola, kapusta).

Gdy pogoda gwałtownie się zmienia, lepiej unikać kawy, mocnej herbaty, tłustych mięs i serów. Kiedy nadchodzi niż, niskociśnieniowcy mogą postawić się na nogi filiżanką kawy, ale koniecznie z mlekiem i cukrem. A jeśli nadal czujemy się źle, warto zaparzyć herbatkę z dziurawca albo melisy. Zioła złagodzą ból głowy, pomogą nam się uspokoić i zasnąć.