Grupa specjalistów od biomechaniki z University of Portsmouth postanowiła dokładnie się przyjrzeć siłom działającym na kobiecy biust. Są one silniejsze i bardziej złożone niż mogłoby się wydawać. Wszystko dlatego, że piersi są bardzo ruchliwe - zmieniają swoje położenie nie tylko w pionie i poziomie, ale również do przodu i do tyłu. I na przykład podczas ćwiczeń fizycznych mogą przesunąć się nawet o 21 centymetrów. I to właśnie dlatego biust potrzebuje bielizny, która utrzyma go w jednym miejscu. Dzięki temu delikatne wiązadła w piersiach nie będą narażone na rozciąganie, a biust przez długie lata będzie piękny i zdrowy.

Reklama

Niestety, wiele kobiet kupując bieliznę nie troszczy się o to, by była odpowiednio dobrana. "Istnieje pewne społeczne piętno związane z rozmiarami staników. Wiele kobiet uważa, że ma za mały lub za duży biust, dlatego kupuje bieliznę, w której ich piersi uzyskają ich zdaniem - normalny rozmiar" - wyjaśnia cytowana przez BBC prowadząca badania Wendy Hedger.

Poza tym kobiety za bardzo przyzwyczajają się do jednego rozmiaru biustonosza. Jeśli w wieku 20 lat nosiły 75 B, uważają, że już do końca życia mają wybierać ten właśnie rozmiar. Tymczasem z upływem lat kobiece kształty się zmieniają, szczególnie po karmieniu piersią lub menopauzie.

Jak jednak zauważyła Wendy Hedger kobiety najgorzej traktują swój biust podczas ćwiczeń, czyli wtedy, gdy piersi potrzebują najwięcej ochrony. Przede wszystkim najczęściej w ogóle rezygnują z biustonoszy. Ograniczają się tylko do obcisłych topów, które nie są jednak w stanie podczas zmożonej aktywności utrzymać piersi w odpowiednim miejscu.

Reklama

"Kobiety nie kupują prawdziwych staników sportowych, które zapinają się z tyłu i przypominają zwykłe biustonosze. Uważają, że jeśli taka bielizna nie ściąga się przez głowę jak top, to nie jest sportowym biustonoszem. Ale to nieprawda” - tłumaczy prowadząca badanie Wendy Hedger.

A to duży błąd, który może skończyć poważnymi problemami. Jak wykazały badania Hedger niewłaściwy biustonosz deformuje biust, a także powoduje dyskomfortu i wywołuje ból.

Jak dobrać biustonosz?

Reklama

Podstawą idealnego biustonosza jest odpowiedni rozmiar. Miseczka musi obejmować całą pierś od boku do mostka, a karczek, czyli dolna część biustonosza, powinien gładko przylegać do klatki piersiowej. W przypadku biustonosza z fiszbiną jej koniec musi wskazywać środek pachy, a między krawędzią fiszbiny a piersią musi być centymetr wolnej przestrzeni. Jak taki dobrać?

• krok pierwszy: zmierz centymetrem obwód pod biustem na granicy piersi;

• krok drugi: zmierz obwód w biuście, na wysokości sutków; starając się przy tym nie spłaszczać piersi;

• krok trzeci: odejmij pierwszy wynik od drugiego. Ich różnica daje nam rozmiar miseczki od A do G :

A - 12 cm

B - 14 cm

C -16 cm

D - 18 cm

E - 20 cm

F - 22 cm

G - 24 cm

Traktuj to jako wskazówkę i zanim kupisz stanik, obowiązkowo go przymierz, kierując się zasadami:

• nowy biustonosz zapnij na pierwszą lub drugą haftkę,

• tył stanika ściągnij w dół, by jego zapięcie znajdowało się poniżej linii łopatek,

• z przodu pomiędzy granicą piersi a dolną krawędzią miseczki zostaw odstęp na szerokość palca,

• zbierz piersi razem od strony pach i umieść w miseczkach,

• podciągnij i wyreguluj ramiączka

I na koniec pamiętaj o jeszcze jednej ważnej zasadzie, że idealnie dopasowany stanik powinien leżeć na Tobie jak ulał, tak abyś Ty mogła się w nim czuć w pełni komfortowo. Dlatego warto w niego zainwestować i zdecydować się na model renomowanej firmy, bo taki z pewnością posłuży Ci na długi czas.

Typowe błędy

Za dużo w obwodzie

Jeśli masz wrażenie, że biustonosz unosi się z tyłu na wysokość łopatek, to znak, że jest za duży w obwodzie. Aby tego uniknąć, kupuj staniki o mniejszym obwodzie, ale z miseczką większą o jeden rozmiar. Jak przekonać się, że obwód jest prawidłowy? Po zapięciu powinnaś czuć lekko na sobie biustonosz. Pamiętaj, by pod biustem mierzyć się dość ciasno.

Za mała miseczka

Jeśli czujesz, że piersi "wydostają się" z miseczki górą i bokami, deformując linię biustu, to znak, że biustonosz ma za małe miseczki. W prawidłowo dobranym staniku sutek powinien idealnie dotykać środka wewnętrznej części miseczki. Kiedy mierzysz obwód biustu - zrób to dość luźno - odwrotnie niż podczas mierzenia pod biustem.

Za duża miseczka

Jeśli stanik widocznie odstaje od piersi u góry, to znaczy, że ma za duże miseczki. Dzieje się tak wówczas, kiedy środek biustu nie styka się z środkiem wewnętrznej części miseczki biustonosza. Kupuj biustonosz z miską o jeden rozmiar mniejszy.

Źle ustawione ramiączka

Jeśli ramiączka biustonosza albo opadają, albo wrzynają się w ramiona to znak, że są niewyregulowane. Często zapominamy, że regulacja ramiączek jest po to, żeby z niej korzystać i chodzimy z takim ustawieniem, z jakim kupiłyśmy stanik. Dlatego ustaw je sama tak, abyś czuła się komfortowo.