Wielka Brytania to dziś jedna z największych fabryk mody - zarówno tej ulicznej (marki Topshop, Miss Selfridge, Wallis, New Look), jak i superluksusowej z metkami Vivienne Westwood czy Alexandra McQueena. Nic dziwnego, że "brytyjskie Oscary mody", czyli nagrody British Fashion Awards to modowe wydarzenie na skalę międzynarodową. Kto w mijającym roku zachwycił i o kim będzie głośno w nadchodzącym?

Reklama

Gdy w lutym 2010 roku zmarł Alexander McQueen, Sarah Burton, jego prawa ręka, stanęła przed trudnym zadaniem. Jak poprowadzić dom mody Alexander McQueen bez Alexandra McQueena, który określany był "geniuszem swojej generacji"?

Okazało się jednak, że Burton nie tylko poradziła sobie z obowiązkami dyrektor kreatywnej, ale zaprojektowała także suknie, które były w 2011 roku na ustach wszystkich: ślubną kreację Kate Middleton i zachwycającą kreację, którą założyła jej siostra Pippa. Projektantka powiedziała potem, że było to "doświadczenie jej życia".

Odbierając statuetkę "Designer of The Year" podczas poniedziałkowej gali British Fashion Awards 2011, Burton podsumowała, że to "jak wisienka na torcie po naprawdę udanym roku". Nagrodę wręczyła jej Samantha Cameron, żona premiera Wielkiej Brytanii, a prywatnie wielbicielka mody.

Reklama

Tego wieczoru oprócz Sarah Burton nagrodę odbierała także Victoria Beckham. Była wokalistka Spice Girls i międzynarodowa ikona stylu została doceniona w kategorii Best Designer Brand (Marka designerska).

- Bez Davida nie miałabym odwagi robić tego, co robię - podziękowała swojemu sławnemu mężowi Victoria. Stella McCartney triumfowała w kategorii Red Carpet Award, s Paul Smith został uhonorowany zaś za "niezwykłe osiągnięcia" nagrodą Outstanding Achievement. Brytyjską modelką roku została Stella Tennant. Co ciekawe - mogło się wydawać, że 40-letnia Tennant, modelka-artystokrata, lata świetności ma za sobą, ale jak wiele dojrzałych modelek udało jej się w tym roku wrócić na wybiegi i z powodzeniem walczyć z młodszymi koleżankami o kampanie reklamowe.

Na scenie zabrakło jednak Kate Middleton. Choć księżna Cambridge była nominowana w kategorii "Ikona stylu", to w otwartym głosowaniu internetowym pokonała ją stylistka i prezenterka Alexa Chung, która w tej kategorii triumfuje już drugi rok z rzędu.

Reklama

W tym roku Brytyjska Rada Mody (British Fashion Council) po raz pierwszy przyznała nagrodę w kategorii New Establishment, której celem jest wyróżnienie takiej brytyjskiej marki lub projektanta, który "jak burza podbił branżę mody". Wyróżnienie trafiło do rąk Christophera Kane'a.

- Tegoroczne nominacje były odzwierciedleniem niesamowitej wizji i bogactwa oferty brytyjskich projektantów mody. Od unikatowych i bardzo inspirujących kolekcji młodych projektantów nominowanych do nagrody Emerging Talent po wpływ, jaki na brytyjską modę nieustannie mają tak uznane marki jak Burberry, Mulberry, Pringle of Scotland czy Victoria Beckham. Kreatywność naszych projektantów napędza brytyjską modę i jesteśmy bardzo dumni, że możemy to świętować - powiedział Harold Tillman, przewodniczący BFC.