Podobnie jak sama projektantka, autobiograficzny słownik jest pełen humoru, kolorów i dziwactw. Obok rysunków i szkiców ubrań wykonanych przez Rykiel, można w nim znaleźć fragmenty jej wierszy, wolne refleksje, rady (np. jak nosić perły), a nawet przepis na czekoladowy mus.

Autobiografia Sonii Rykiel zawiera serię słów, którym projektantka nadała nowe definicje, oparte na własnych skojarzeniach. "Romantyczne: kobieta w męskim garniturze i z kwiatem we włosach". "Nogi: do pokazywania lub chowania, jeśli nie są piękne". To właśnie w ten zaskakujący i zabawny sposób pomarańczowowłosa Rykiel opowiada 40-letnią historię kariery projektantki mody.

- Kwiaty, cekiny, czekolada, cygara, torebki, szale... Było mi niezwykle trudno dobrać słowa, bo wiele rzeczy mnie definiuje i z wieloma się utożsamiam. Lubię kolekcjonować, niczego nie wyrzucam - opowiada Sonia Rykiel.

Literatura jest prawdziwą pasją Sonii Rykiel, która sama napisała 9 książek. Tym razem projektantka postawiła na kolaż. Bawi się sloganami, haiku, urwanymi myślami...

Sonia Rykiel urodziła się w 1930 w Paryżu. Jej znakiem rozpoznawczym są obcisłe swetry. Amerykańskie czasopismo Women's Wear Daily nadało jej nawet w 1968 tytuł "Królowej dzianiny". Buntowniczka z natury, Rykiel określa często swoje kreacje jako "demode", czyli "niemodne", nieulegające wpływom mody. Projektantka sprzeciwiała się również tradycyjnym technikom szycia pozostawiając widoczne szwy i nie wykańczając krawędzi ubrań. Sonia Rykiel znana jest ze swojego zaangażowania feministycznego i zaciętej walki o miejsce kobiet w męskim świecie haute-couture.