Zmiany rozmiaru biustu w czasie ciąży i karmienia piersią.


W czasie ciąży biust zwiększa się o 2-4 rozmiary miseczki i 2-4 rozmiary obwodu. Dlatego też, gdy zachodzą tak duże i szybkie zmiany, ważne jest by biust miał jak najlepsze podtrzymanie. Zwykle piersi rosną najbardziej w 3-4 miesiącu ciąży, zaczynają rozwijać się kanaliki laktacyjne i wówczas najbardziej zmienia się rozmiar. Następnym razem należy skontrolować swój rozmiar około 7 miesiąca ciąży oraz po porodzie. Wiele kobiet decyduje się na zakup biustonosza dla karmiących mam już w czasie ciąży właśnie w 3-4 miesiącu. Stanik zakupiony w tym okresie będzie nadal pasował zaraz po tym jak ureguluje się laktacja.
Każda kobieta jest inna i zmiany rozmiaru są bardzo indywidualną kwestią dlatego zalecamy obserwowanie zamian swojego ciała i oraz jeśli jest taka możliwość udanie się do sklepu z bielizną w której profesjonalne brafitterki pomogą dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza.

Jak dobrać rozmiar biustonosza na okres ciąży i karmienia piersią?


Jeśli tylko zauważysz, że Twój stanik Cię uwiera, jest zbyt mały w miseczce, zbyt ciasny lub nie podtrzymuje wystarczająco coraz to większego biustu - sięgnij po inny rozmiar. Doradcy laktacyjni oraz położne radzą dobierać miseczkę tak, aby pozostało jeszcze trochę wolnego miejsca, które się przyda gdy w kanalikach laktacyjnych pojawi się mleko. Miseczka nie może być jednak zbyt duża bo pierś nie będzie prawidłowo podtrzymana. Zbyt duży biustonosz może obcierać wrażliwy biust i niewłaściwie podtrzymywać! Zbyt mały rozmiar będzie uciskał piersi dlatego jeśli masz wątpliwości, udaj się po poradę do brafitterki. Dobierając biustonosz po jakimś czasie od porodu ważne jest aby uwzględnić, czy jesteś po karmieniu, czy właśnie masz dużo pokarmu.


Ile biustonoszy do karmienia powinna mieć kobieta?


Zakładając zmiany rozmiaru piersi, konieczność prania staniczka oraz kobiece pragnienia – każda 'świeżo upieczona' mama powinna mieć przynajmniej 3 biustonosze do karmienia. Jeden w pralce, jeden w szufladzie i jeden na biuście! ;)

czytaj dalej...


Czym różnią się biustonosze do karmienia od pozostałych staników?

Ułatwianie karmienia. Zewnętrzna warstwa miseczki odpinana jest za pomocą funkcjonalnego klipsa obsługiwanego jedną ręką co ułatwia karmienie piersią. Druga, wewnętrzna warstwa, zwana ramką, podtrzymuje pierś w czasie karmienia, jest ona również wzmocnieniem konstrukcji biustonosza co gwarantuje komfort i idealne podtrzymanie nawet większego biustu.

Miseczka uszyta z dwóch warstw. Dobrze, aby kobieta w czasie ciąży i karmienia piersią miała zapewniony komfort i nie musiała przy tym rezygnować z pięknego wyglądu. Tymczasem zmysłowe koronki mogą drapać i podrażniać skórę. Warto zadbać o miękką osłonę biustu karmiącej mamy. Na przykład miseczki biustonoszy Hotmilk  uszyte z dwóch warstw - zdobione są koronkami podszytymi miękką w dotyku bawełną.


Brak fiszbin. Tradycyjne, metalowe fiszbiny mogą powodować ucisk kanalików laktacyjnych hamując tym samym przepływ mleka co prowadzi do powstawania zatorów i nieprzyjemnych infekcji. Stąd zaleca się rezygnację z fiszbin. Aby biustonosze nie traciły na podtrzymaniu biustu, producenci sięgają po inne rozwiązania – np., w przypadku staników Hotmilk, po mocne materiały zapewniające podtrzymanie biustu i podszyte bawełną, szersze ramiączka.

Regulacja obwodu.  W czasie ciąży żebra poszerzają się aby potem wrócić do normalnego stanu. Należy pamiętać, że biustonosz daje dobre podtrzymanie o ile jest dobrze dobrany rozmiarowo. Dzięki regulacji obwodu pod biustem można mieć jeden biustonosz w czasie ciąży i po porodzie, który będzie zapewniał idealne podtrzymanie.