Roman Giertych chce wprowadzić mundurki do szkół! Kobieta.dziennik.pl wyciąga pomocną dłoń! Specjalnie dla nas mundurki szkolne przygotowali projektanci. Na szczęście Minister Edukacji pozostawił szkołom możliwość wybrania fasonu.

Monika Pietrzak-Szlęk, projektantka, Femini/Young Polish Designers Foundation: "Jestem nie tylko projektantką, ale też matką, dlatego chciałabym, by mundurek mojego dziecka był skromny i praktyczny. Powinien mieć emblemat szkoły i kieszonki na drobiazgi: chusteczki, ściągi".

Katarzyna Wilk-Filipowicz, projektantka, Femini/Young Polish Designers Foundation: "Zadbałyśmy o to, by strój do szkoły był fantazyjnie wykończony. Może to być kokardka lub koronka pod szyją dziewczynki i krawat dla chłopaka. Proponujemy, by uczniowie ubierali się w stylu marynarskim, dlatego spodnie obszyłyśmy jasną stębnówki, a dziewczynce zaproponowałyśmy biały kołnierzyk".

Minister przekonuje, że mundurki to dobry pomysł. Uczniowie przestaną przechwalać się strojami, a w szkołach będzie bezpieczniej. Obce osoby nie ukryją się w tłumie jednakowych uczniów. A to sposób na dilerów, którzy wchodzą do szkół i sprzedają tam narkotyki.

Paulina Radzikowska, projektantka/Young Polish Designers Foundation: "Lubiłam nosić fartuszek do szkoły, choć przyznaję, że wyglądał jak w spadku po ubogiej cioci. Dlatego proponuję mundurki bajkowe, takie jak noszą uczennice w Wielkiej Brytanii. Są ładne i schludne. Albo w stylu marynarskim, albo szaro-srebrne. Mundurki "marynarskie" są klasyczne urozmaicone jedynie paseczkami, mają szerokie, wygodne spodnie, które nie krępują ruchów. Nawiązują do moich szkolnych lat, czyli biało-granatowych mundurków. Styl srebrno-szary wyróżniają krótkie marynarki, np. zapinane na guziki. Uszyję je z bawełny, tak by się nie gniotły i można je było często prać".

Wioletta Wołczyńska-Bryćko, projektantka/Young Polish Designers Foundation: "Chłopak i dziewczynka powinni mieć mundurki w tym samym stylu. Dla dziewczynek-porządniś słodki żakiecik i spódniczka z falbankami. Dla chłopaków-łobuziaków coś bardziej na luzie. Sweterek, koszulka i krawat, który doda im powagi. Mundurki nie powinny krępować ruchów i wyglądać, jak założone na siłę".

Przypominamy, że w sondzie przeprowadzonej przez kobieta.dziennik.pl ponad 60-proc. internautów poparło projekt wprowadzenia obowiązku noszenia mundurków w szkołach.

Który mundurek podoba Ci się najbardziej? Czekamy na Wasze opinie na forum!