Kolor może być świetnym sprzymierzeńcem urody, jednak pod warunkiem że jest do niej odpowiednio dopasowany. O typie urody decyduje:
- karnacja,
- kolor znamion i piegów,
- naturalny kolor włosów,
- kolor warg,
- kolor oczu.

Typy urody określone są nazwami pór roku.

Wiosna, ach to ty…
Pani wiosna jest typem ciepłym i delikatnym.

Karnacja - z reguły jasna, nawet blada o lekko zaróżowionym zabarwieniu w odcieniu brzoskwini. Cechy charakterystyczne: złociste piegi, miodowa lub złocista opalenizna.
Wargi - barwa ciepła, czerwona.
Oczy - niebieskie, turkusowe, szarozielone, bursztynowe z jasną oprawą.
Włosy - kolor od lnianego, przez słomkowy, po złocisty blond i rudy, a nawet brązowy, często naturalnie rozjaśniony pasemkami.

Kolory pani wiosny
Osoby o świeżym, wiosennym typie urody, jak np. Magdalena Wójcik, najlepiej będą się prezentować w ciepłych, jasnych i czystych barwach. W kolorach zgaszonych lub przybrudzonych będą wyglądać na zmęczone i smutne. Delikatna pani wiosna powinna uważać na kolory ciemne. Ziemiste barwy jesieni będą dodawały jej lat, a "przypudrowane" uwydatnią zmarszczki mimiczne. Tak więc wiosna powinna unikać czarnego, ciemnego brązu, czerwieni i wszystkich pastelowych odcieni na rzecz rozbielonych brązów, soczystych zieleni, delikatnego turkusu, starego złota, żółci, pomarańczy, brzoskwini i ciepłych czerwieni.Piechotą do lata…
Pani lato jest typem chłodnym i subtelnym.

Karnacja - bardzo jasna o porcelanowej, prawie mlecznej cerze z widocznymi naczynkami. Cechy charakterystyczne: szarobrązowe znamiona i piegi, oliwkowa opalenizna.
Wargi - delikatny, różowy odcień.
Oczy - niebieskie, szaroniebieskie, szare z popielatą oprawą.
Włosy - popielaty blond ze srebrnym połyskiem.

Kolory pani lato
Chłodna pani lato, np. Karolina Malinowska, najkorzystniej wypadnie w kolorach jasnych, "przybrudzonych" i pastelowych z domieszką błękitu lub szarości. Powinna unikać barw ostrych i nasyconych. Nie dla niej intensywne żółcie, pomarańcze, a także ciepłe beże. Wszystkie odcienie powinny być przypudrowane i zgaszone. Jej kolory to: jasny błękit, stalowa szarość, chłodna czerwień, przygaszony fiolet, zimny róż.Mimozami jesień się zaczyna...
Pani jesień typem ciepłym i słonecznym.

Karnacja
- jasna w ciepłym odcieniu kości słoniowej. Bywa też złocisto-beżowa lub brzoskwiniowa z brązowymi piegami. Cechy charakterystyczne: czerwona opalenizna
Wargi - ciepła, intensywna czerwona barwa.
Oczy - zielone lub piwne często z cętkowaną tęczówką i bardzo jasną oprawą.
Włosy - rude, rudozłote, miedziane, kasztan.

Idealnymi kolorami dla pani jesieni, np. Katarzyny Dowbor, będą przydymione i ciepłe barwy ziemi z domieszką żółci. Na pewno powinna unikać smutnych szarości, czerni, chłodnych czerwieni, niebieskości i różu. Świetnie za to będzie wyglądać w ciepłych zieleniach, stłumionych żółciach, oranżach, złotych beżach i brązach oraz koralowej czerwieni.Idzie zima zła…
Pani zima jest typem chłodnym i wyrazistym.

Karnacja - pierwszy typ - Królewny Śnieżki - jest bardzo jasny, wręcz transparentny. Drugi typ, południowy, zwany inaczej meksykańskim, szybko się opala na intensywny oliwkowy kolor. Cechy charakterystyczne: szaro-brązowe piegi.
Oczy - błękitne, turkusowe, niebieskie, orzechowe, czarno-brązowe z ciemną oprawą.
Wargi - intensywny, czerwony odcień.
Włosy - czarne, ciemnobrązowe

Kolory pani zimy
Dla pani zimy, np. Justyny Steczkowskiej, najlepsze będą kolory żywe w soczystych i lodowych odcieniach. Natomiast zgaszone i przydymione sprawią, że kobieta o tym typie urody będzie wyglądać smutno i mdło. Pani zima powinna unikać kolorów ciepłych, takich jak jasny brąz, pomarańcz, złoto, rdzawa żółć i ciepła zieleń. Dobrze będzie wyglądać w chłodnych i czystych różach, fioletach, szarościach, ciemnych brązach, granatach, czerni oraz bieli.

Na podstawie książki Agaty Maroń pt. "Wizerunek w biznesie"