Portugalskim producentom udało się opracować nowy rodzaj wina z winogron rosnących w regionie Douro. Jest to czerwone wino słodkie o niskiej zawartości alkoholu.

Nowe wino powstało w efekcie długich prac specjalistów z firmy Quinta do Popa. Opracowana przez nich receptura pozwoliła uzyskać pierwsze wino czerwone słodkie z regionu Douro o niskiej zawartości alkoholu.

"Ten produkt jest unikatowym winem o zawartości alkoholu na poziomie zaledwie 9,5 proc., co poza słodkim smakiem, jest rzadkością w przypadku oferty czerwonych win douro" - poinformował portugalski sommelier Luis Pato.

Winogrona, z których powstał niecodzienny produkt, zostały zebrane na początku października 2010 r. i uległy fermentacji w wyniku działania szarej pleśni botrytis cinerea.

"Surowiec, z którego zostało wytworzone wino został zebrany z 23 upraw ponad 60-letnich winorośli rosnących na zboczach doliny rzeki Douro w miejscowości Tabuaco", poinformował reprezentant Quinta do Popa.

Przedstawiciele wytwórcy nowego wina liczą, że ich produkt z uwagi na niską zawartość alkoholu i wysoką ilość cukru, będzie cieszył się dużą popularnością szczególnie wśród młodzieży.

Douro jest regionem położonym w północnej, górzystej części Portugalii. Rozpościera się on na odcinku ponad 100 km wzdłuż rzeki o tej samej nazwie, obejmując m.in. dystrykty Braganca, Vila Real, Guarda oraz Viseu. W regionie tym wyrabiane są zarówno wina czerwone, różowe, jak i białe. Szacuje się, że około 50 proc. tamtejszych upraw winorośli trafia do produkcji wina porto. Pozostałe służą do wyrobu win o nazwie douro.