”Fair Trade – Sprawiedliwy Handel” - taki znaczek na produkcie oznacza, że ludzie, którzy pracowali przy jego powstawaniu, byli uczciwie traktowani i wynagradzani, a środowisko naturalne nie było niszczone.

POD OCHRONĄ

Zasady sprawiedliwego handlu to m.in.: uczciwa cena za produkt ustalana z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań, sprawiedliwe płace i odpowiednie warunki socjalne pracowników, niewykorzystywanie pracy dzieci, przejrzystość, uczciwość i szacunek w relacjach handlowych - to kilka zasad sprawiedliwego handlu.

Szczególnie chronieni są nieuprzywilejowani producenci i pracownicy z krajów Globalnego Południa. Otrzymują korzystne ceny i wsparcie w prowadzeniu działalności w sposób zrównoważony, bezpieczny dla ludzi i środowiska.

Produkty opatrzone tym logo są dostępne w niektórych sklepach, kawiarniach i restauracjach. "Każdy z nas może wspierać tę ideę poprzez kupowanie produktów 'Fair Trade' i biorąc udział w różnych wydarzeniach na ten temat” – zachęca Tadeusz Makulski z Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My”.

WYŻSZA CENA, JESZCZE WYŻSZA JAKOŚĆ

Kupno produktu z logo fair trade to nie tylko dołożenie swoich trzech groszy do walki z wyzyskiem. Kupujący otrzymuje wyrób zdrowy i wysokiej jakości.

”Zazwyczaj te produkty mają pochodzenie organiczne i mają certyfikaty bio. To oznacza, że są produkowane bez sztucznych nawozów i pestycydów” - mówi Makulski.

To wszystko oczywiście kosztuje nabywcę - ale produkt wart jest swojej ceny. „Tego typu produkty na rynku polskim czy europejskim zawsze są nieco droższe od produktów pochodzących z konwencjonalnych źródeł, ale biorąc pod uwagę fakt, że są ekologiczne, mają stosunkowo niskie ceny. Natomiast jeśli porównywać je do najtańszych, to rzeczywiście, są droższe, tak jak wszystkie produkty bio” - ostrzega Makulski.

Jednak w epoce coraz większej mody na mało przetworzoną, zdrową żywność, niewykluczone, że wielu konsumentów zdecyduje się trochę dopłacić. Sobie zafundują zdrowie, innym -bezpieczeństwo pracy, a do tego - będą chronić środowisko naturalne.

Listę sklepów w Polsce, które oferują produkty sprawiedliwego handlu, znajdziesz na stronie www.fairtrade.org.pl .