Pierwsze dni, gdy dom rozbrzmiewa płaczem waszego maluszka, są bardzo stresujące i ciężkie. By nie kłopotać się drobiazgami, warto jeszcze przed porodem przygotować się do reorganizacji życia rodzinnego. Jak to zrobić?

1. Gotuj na zapas, kupuj w internecie

Gdy wrócisz z upragnionym tobołkiem ze szpitala, pichcenie będzie na końcu twojej listy priorytetów. A jeść trzeba, i to naprawdę zdrowo i rozsądnie – w końcu masz karmić piersią noworodka i wydobrzeć po wysiłku, jakim jest poród! Dlatego teraz, gdy masz jeszcze czas i siły, gotuj to, co zamrozisz i odgrzejesz po rozwiązaniu. Pamiętaj, że powinny to być dania zdrowe i pożywne. Fiona Barlow, która szkoli młode mamy w National Childbirth Trust, zapewnia także: “Warto kupować w internecie żywność. Można zrobić sobie listę sklepów wartych zainteresowania, by w razie potrzeby nie przeczesywać gorączkowo sieci”.

Reklama

2.Idź do fryzjera

I to dobrego. Nie wiadomo, kiedy znowu będziesz miała szansę zasiąść na fotelu! Jeżeli farbujesz włosy, przemyśl pasemka. Odrosty są na nich mniej widoczne. A może wrócisz dzięki temu miłemu skądinąd uziemieniu w domu do swojego koloru? Wówczas poproś fryzjera o nałożenie mieszanki, która jest zbliżona do naturalnej barwy twojej czupryny. Fryzura będzie dzięki temu dłużej ładna i świeżą, ty nie poczujesz się jak zmęczona życiem mamuśka.

3.Poszukaj wsparcia

Zastanów się, kto z rodziny lub przyjaciół nadawałby się na pomocnika położnicy. Nie chodzi tylko o kogoś, kto wyniesie ci śmieci albo wyskoczy po bułki, gdy zostaniesz z maluszkiem sama, ale także kto zapewni ci psychiczne wsparcie.

Reklama

Dobrze jest także zgromadzić przydatne numery telefonu – do poradni laktacyjnej, położnej, linii zaufania dla młodych mam. Nawet jeśli nie skorzystasz, będziesz spokojniejsza, wiedząc, że są pod ręką.

4. Dobierz sobie stanik dla mamy karmiącej

W 32.-36. tygodniu nadchodzi czas na dobranie odpowiedniego biustonosza. Ponieważ wbrew pozorom jest to zajęcie czasochłonne, nie zwlekaj. Wybierz się do dobrego sklepu z bielizną i poproś o pomoc sprzedawczynie. Coraz częściej są doskonale poinformowane i nie będą starały się wcisnąć ci stanika w rozmiarze 75 B. Adresy dobrych sklepów bieliźniarskich znajdziesz na forach internetowych, na przykład tutaj, oraz na doskonałym blogu Kasicy stanikomania.blox.pl. Modele staników-karmników opisywałyśmy także w tym artykule.

czytaj dalej...

Reklama



5. Przygotuj się do rozprzestrzeniania wspaniałych wieści


Warto poinformować znajomych i dalszą rodzinę o narodzinach waszego potomka. Po pierwsze każdy dumny rodzin aż rwie się, by pochwalić się dzieckiem, po drugie oszczędzasz sobie w ten sposób maili i telefonów z pytaniem : „Czy to już?!”.

Listę adresów e-mail i telefonów osób, które chcesz uraczyć nowiną, przygotuj sobie zawczasu. „My założyliśmy specjalną stronę internetową, na której poinformowaliśmy o narodzinach Holly” – opowiada Katy Garner z Harrogate. „To wspaniały sposób, by wieści nie ominęły na przykład mojej wiecznie podróżującej siostry. Teraz na bieżąco dodajemy zdjęcia małej, sprawia nam to przyjemność, a rodzina i bliscy widzą, jak nasza dziewczynka rośnie” – dodaje.

6. Opanuj nieład

Narodziny dziecka wprowadzają zamęt nie tylko w życie dwójki dorosłych ludzi, którzy dotychczas wchodzili w skład podstawowej jednostki społecznej, a nagle stali się mamą i tatą. Maluch generuje także spory bałagan w domu – wymaga miejsca do przewijania, spania, kołysania, zabawiania, półki w szafie, przestrzeni na zabawki, matę edukacyjną, wózek… "Postaraj się zaprowadzić jak największy porządek w domu, zanim urodzisz" – zaleca ekspertka w tej dziedzinie Beverly Wade. "Zorganizuj jakieś miejsca na zabawki malucha w salonie, najlepiej jakiś kosz z przykrywką, by zabawki nie kurzyły się”. Zaopatrz się także w pudło, do którego włożysz wszystkie bilety i bileciki, które dostaniesz po narodzinach. W pierwszej chwili nie będziesz chciała się ich pozbyć, może umyślisz sobie, że zrobisz z nich dla dziecka prezent albo po prostu zechcesz zachować na pamiątkę. Nie mając odpowiedniego miejsca, zaczniesz upychać je, gdzie się da. A to prowadzi do bałaganu. Chcesz wziąć go sobie na głowę?

7. Zadbaj o wasze rodzinne gniazdko

Jeśli w domu jest coś do zrobienia – na przykład od miesięcy cieknie kran – zajmij się tym teraz. Jako pełnoetatowa mam nie dasz rady bez nerwów uporządkować przestrzeni wokół siebie, a nawet jeśli znajdziesz na to siłę – lepiej będzie przeznaczyć ją na coś ciekawszego.

8. Uporaj się z fotelikiem samochodowym


I nie chodzi tu tylko o kupno odpowiedniego modelu. Różne foteliki mają różne mocowania. Warto zapoznać się ze sposobem przytwierdzania twojego modelu , by w ostatniej chwili nie szarpać się z nim przed szpitalem. Chyba że chcesz przeżyć tak przygodę: Było ciemno i zimno, gdy opuszczałam szpital, a mojemu mężowi ponad 20 minut zajęła walka z fotelikiem” – opowiada Sarah Parker, mama czteromiesięcznej Elli. „ Córce nie robiło to wielkiej różnicy, ale Dave i ja cali trzęśliśmy się z nerwów. Myślałam wtedy w kółko, że trzeba było poćwiczyć, zanim poszłam rodzić”.

9. Weź się za bary z finansami

O rachunku za telefon łatwo zapomnieć nie tylko wtedy, gdy w życiu zmienia się wszystko. Popłać więc zaległe faktury, przygotuj te, którymi trzeba będzie się zająć w ciągu najbliższego miesiąca. Sprawdź, czy twój bank oferuje dostęp do konta przez Internet – to bardzo ułatwi ci sprawę.

Jeśli już korzystasz z konta on-line, możesz zaprogramować stałe zlecenia na płatności. Dzięki temu to firma telekomunikacyjna zadba, by należność za internet czy komórkę wpłynęła na jej konto.

10. Znajdź czas dla ukochanego


Staraj się poświęcać jak najwięcej czasu waszej relacji. Przedyskutujcie sposób, w jaki każde z was zostało wychowane, zastanówcie się, co chcecie przekazać waszemu maleństwu. Podzielcie się opiniami na temat rodzicielstwa. To nie tylko czyni sytuację bardziej klarowną, ale pozwala wam oswoić się z tym, że lada chwila w waszym domu zamieszka ktoś jeszcze.
________________________________________

NIE PRZEGAP:

gt;gt;gt; Akty ciężarnych robią furorę
gt;gt;gt; Chcesz być sexy? Zostań mamą
gt;gt;gt; To są skutki odchudzania w ciąży