Nowoczesne aparaty słuchowe mają ogromne możliwości. Są produktem stale doskonalonym, by dostarczać dźwięki o coraz czystszym brzmieniu, zapewnić komfort słuchania i rozumienie mowy. Dlatego większość dzieci może osiągać korzyść z ich stosowania. Chociaż żaden aparat nie jest w stanie przywrócić słuchu dziecka, to współczesne aparaty słuchowe, np. firmy Oticon, pozwalają dziecku na słyszenie właściwego obrazu dźwiękowego, bez względu na głębokość ubytku. Przy wyborze aparatów słuchowych najbardziej odpowiednich dla twego dziecka należy wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. wielkość i charakter ubytku słuchu, wiek, ogólne możliwości dziecka, stopień jego aktywności.

Reklama

Dobór odpowiednich dla dziecka aparatów słuchowych jest procesem długotrwałym. Wymaga silnej motywacji i aktywnego uczestnictwa rodziców. Nawet najbardziej zaawansowane, dobrze dopasowane aparaty słuchowe nie pomogą twemu dziecku, jeśli nie będzie ich nosić lub będzie je nosić niesystematycznie. Chęć noszenia aparatów przez dziecko będzie w dużej mierze zależna od stopnia jego zaangażowania i rozumienia okoliczności. Im bardziej jest ono zaangażowane w proces, im lepiej rozumie co się dzieje, tym szybciej zaakceptuje aparaty i chętniej będzie je nosić. Niezwykle ważna jest motywacja rodziców. Jeśli rodzice nie chcą pogodzić się z sytuacją i nie są zmotywowani do działania, dziecko łatwo to wyczuje i odrzuci aparaty.

Kto może Ci pomóc?

Jeśli masz dziecko z uszkodzeniem słuchu, możesz uzyskać pomoc różnych specjalistów. Zacznij od wizyty u lekarza rodzinnego, który skieruje Cię do odpowiedniej osoby.

Specjaliści, którzy mogą pomóc tobie i twojemu dziecku:

Reklama

Audiolog dziecięcy: audiolog specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń słuchu u dzieci. Wybierze i ustawi aparaty słuchowe dla twego dziecka. Przedstawi możliwości i potrzeby korzystania z innych urządzeń wspomagających słyszenie.

Surdologopeda, surdopedagog: specjaliści zajmujący się oceną i rehabilitacją zaburzeń głosu i mowy u dzieci z uszkodzeniem słuchu.

Reklama

Laryngolog: lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem, między innymi chirurgicznym, chorób uszu, nosa, gardła i krtani.

Logopeda: specjalista zajmujący się oceną i rehabilitacją zaburzeń głosu i mowy.

Psycholog: specjalista, który oceni rozwój twojego dziecka, udzieli wskazówek pomocnych w rehabilitacji, pomoże tobie i twemu dziecku przebrnąć przez trudne chwile.

Żeby poznać możliwości aparatów słuchowych najnowszej generacji i metody leczenia niedosłuchu, wejdź na www.sluchowisko.net – portal przeznaczony dla osób z problemami niedosłuchu, gdzie w zakładce „Dziecko z niedosłuchem” znajdziesz wiele artykułów na podobne tematy.