Co naprawdę decyduje o przyjęciu dziecka do przedszkola

Artur Radwan | 2012-02-03 11:19 | Aktualizacja: 12:12
Dzieci w przedszkolu

Dzieci w przedszkolu / Shutterstock)

O tym, czy maluch znajdzie miejsce w placówce, decyduje m.in. to, czy oboje rodzice pracują oraz gdzie płacą podatki. Łatwiej jest też zapisać podopiecznego opiekunowi samotnie go wychowującemu.

reklama


Czy są preferencje dla samotnych rodziców

Dziecko wychowuje tylko matka. Postanowiła zapisać je do przedszkola. Okazuje się, że jest bardzo dużo chętnych. Czy gminy biorą pod uwagę kryterium wychowania dziecka tylko przez jednego rodzica przy rozdysponowywaniu miejsc?

Mimo że rekrutacja odbywa się na zasadzie powszechności, rodzice samotnie wychowujący dzieci mają w pierwszej kolejności prawo do uzyskania dla maluchów miejsca w przedszkolu. Za osobę samotnie wychowującą dziecko uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego stanu wolnego, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu i rozwiedzioną – pod warunkiem że wychowuje dziecko wspólnie z jego rodzicem. Za taką osobę uważa się także tę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Dla dziecka samotnej matki lub ojca potwierdzeniem ich statusu jest jeden z dokumentów:

● zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego potwierdzające aktualny stan cywilny (np. zaświadczenie o braku przypisku o zawarciu małżeństwa w odpisie aktu urodzenia rodzica, zupełny odpis aktu urodzenia dziecka, skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie) lub inne dokumenty potwierdzające stan cywilny,

● postanowienie sądu rodzinnego o pozbawieniu praw rodzicielskich lub separacji,

● zaświadczenie z zakładu karnego o odbywaniu kary pozbawienia wolności.

Podstawa prawna

Par. 2 rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz.U. nr 26, poz. 232 z późn. zm.).

Czy niepracujący rodzic zapisze dziecko do placówki

Jeden z opiekunów dziecka nie pracuje. W gminnym przedszkolu jest bardzo dużo chętnych, więc zdecydowano, że w pierwszej kolejności są przyjmowane dzieci, których rodzice pracują. Czy można ominąć to kryterium i zapisać dziecko do przedszkola?

Dowolność w ustanawianiu przez gminy zasad rekrutacji do przedszkoli, długi czas oczekiwania rodziców i brak wolnych miejsc spowodowały, że gminy mogą one żądać od rodziców dodatkowych dokumentów, takich jak np. potwierdzenie od pracodawcy o stałym zatrudnieniu. Dlatego przy opracowywaniu kryteriów przyjęcia samorządy wymagają, aby w pierwszej kolejności oboje rodziców miało stałą pracę. Wtedy szanse na przyjęcie dziecka są zdecydowanie większe. Kryteria są opracowane na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty i statutów poszczególnych przedszkoli.

Podstawa prawna

Par. 2 rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz.U. nr 26, poz. 232 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
Artur Radwan

Autorem tekstu jest

Artur Radwan

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
123następna »

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV