Mleko dla dzieci ze skazą białkową nadal pełnopłatne

Klara Klinger, Robert Zieliński | 2012-02-01 10:27 | Aktualizacja: 10:27
Nie każde niemowlę może pić zwykłe mleko

Nie każde niemowlę może pić zwykłe mleko / Shutterstock)

Trwa walka o to, aby mleko dla dzieci ze skazą białkową – Nutramigen – pojawiło się na najnowszych listach refundacyjnych, które będą obowiązywać od marca. Zniknęło z nich w grudniu i sprawa nadal nie została rozstrzygnięta.



Na wynik rozmów Ministerstwa Zdrowia z producentem czeka nie tylko firma produkująca preparat, lecz także rodzice, którzy od stycznia muszą płacić za produkt dwa razy więcej. Do stycznia 2012 r. opakowanie mleka kosztowało 13 zł, teraz – 25 zł. – W ostatnim miesiącu wydaliśmy na samo mleko 160 zł – mówi ojciec rocznego dziecka, które ma skazę. Jego syn nie może przyjmować innego preparatu.

Na początku stycznia resort zdrowia informował dziennikarzy, że w związku z pozytywnymi negocjacjami cenowymi Nutramigen LGG „zgodnie z decyzją ministra zdrowia znajdzie się w kolejnym obwieszczeniu zawierającym wykaz leków refundowanych”. Nowy rzecznik resortu twierdzi jednak, że negocjacje nadal trwają. – Chcemy, żeby mleko znalazło się na listach jak najszybciej. Ale rozmowy jeszcze się nie zakończyły – mówi rzeczniczka resortu Agnieszka Gołąbek. W dodatku w kwestii ceny nadal nie została postawiona kropka nad i. To akurat bardzo istotny element, zbyt wysoka cena była bowiem powodem, dla którego resort wycofał preparat z najnowszej listy.

Nie jest także jasne, który preparat znajdzie się na listach. W Polsce do tej pory był sprzedawany starszy typ mleka – Nutramigen 1 i 2, ale obecnie firma wprowadziła nowszy preparat – Nutramigen LGG. Zdaniem producenta jest on jeszcze skuteczniejszy. Ale niestety również sporo droższy – kosztował będzie 60 – 80 zł.

Producent podkreśla jednak, że nie doszło do żadnych oficjalnych rozmów. – Obawiamy się, że zostało bardzo mało czasu na przygotowanie wszystkich dokumentów. Tym bardziej że nowa lista refundacyjna powinna się ukazać pod koniec lutego. Tylko od ministerstwa zależy, kiedy nas zaprosi na rozmowy – mówi Robert Gruszczyński z firmy Mead Johnson. Sprawa jest o tyle pilna, że – jak twierdzą przedstawiciele producenta Nutramigenu – nieustannie otrzymują zapytania od rodziców, którzy stosowali mleko. Zaniepokojenie widać także na forach internetowych, na których rodzice domagają się refundacji produktu. Jej brak bardzo boleśnie odczuli w budżecie domowym. Problem dotyczy około 20 tys. dzieci.

Jednak część ekspertów i lekarzy twierdzi, że mleko nie jest lekarstwem, tylko środkiem spożywczym, więc w ogóle nie powinno być refundowane.





Robert Zieliński

Autorem tekstu jest

Robert Zieliński

Zobacz inne teksty autora »

Klara Klinger

Autorem tekstu jest

Klara Klinger

Zobacz inne teksty autora »

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Podziel się:
Znajdź Dziennik.pl na:FBgoogle plusetwitter
Wypowiedzi: 10
  • ~Hania2013-01-30 20:25

    Dzieku ze skazą białkową oprócz specjalnego mleka(nutramigenu czy bebilonu pepti) warto podawać też probiotyk dla alergików. U nas pomógł Latopic. Stosuje się go raz dziennie.

  • ~patio2012-12-04 23:30

    nie lekarstwo? tylko że bez tego mleka na twarzy i całym ciałku stropy i krosty . zostaja blizny. wymioty kolki .. brak apetytu.. płacz.. na co wy chcecie skazać te biedne malenstwa ? niewszystkich stać na wydatek 400-500zł msc na samo mleko na.. na zapomogi dla pijaków i leniow nierobów są,albo dla kryminalistów bo muszą mieć zbilansowana dietę! i to jest polityka prorodzinna!? niedlugo za poród bd trzeba płacić ,bo przecież można w domu urodzić prawda? wstyd

  • ~Katarzyna2012-06-20 13:57

    Moja córka też ma skazę białkową a ja karmię ją piersią . Zmieniłam dietę ale mało pomogła. Teraz zastanawiam sie nad przejściem na butelkę ale jak widzę te ceny to włos mi się jeży bo nie stać mnie na taki wydatek i co ja mam robić???!!! Panie prezydencie i premierze no co???

  • ~Matka małego dziecka2012-02-27 01:14

    Moja córka ma skazę białkową i od 16 miesięcy pije nutramigen i co teraz mam jej dać za mleko???
    Obecna cena jest taka,że na mleko miesięcznie potrzebuję ok 400 zł, a pensję mam 1100!!!
    Eksperci ja są tacy mądrzy i twierdzą,że to mleko to nie jest lek to niech idą kupić je w markecie!!!
    Rządzący zapomnieli o najmłodszych SZOK.
    Z MOJEJ STRONY POGARDA DLA RZĄDU!!!

  • ~kasia2012-02-23 10:51

    ja dzisiaj kupowałam puszkę nutramigenu 1 za 32,85 :( moja 3 miesięczna córeczka potrzebuje około 15 puszek na miesiąc...

  • ~matka2012-02-14 22:12

    Moje dziecko również je tylko i wyłącznie Nutramigen. W 2 miesiącu moja córeczka miała problemy z brzuszkiem, miała kolki i obfite chlustające wymioty po każdym posiłku. Próbowałam różnych mlek, które zalecił mi lekarz. Gdy w końcu trafiłam do prywatnej przychodni lekarz przepisał mi Nutramigen, od tamtej pory wszystko ustało. Moja córka prawidłowo przybiera na wadze i dobrze się rozwija. Nie dość, że przestało być refundowane to jeszcze apteki podniosły ceny. Wcześniej, gdy był jeszcze refundowany kupowałam czasem na 100% płatną receptę i mleko kosztowało 23 zł, odkąd zmieniły się przepisy, mleka nie znajdzie się nigdzie taniej niż 29 zł. Skoro nie jest to według nich mleko lecznicze to niech zaczną również sprzedawać je w sklepach/ hipermarketach, to już zawsze będzie tańsze o ok 20%. Apteki mają straszną marże. Ostatnio porównałam cenę na mleku NAN to koszt różnił się o 9 zł. My byśmy mogli zmienić swoje menu, ale niestety dla takiego maluszka nie jest to proste, dlatego uważam, że mleko powinno być przywrócone na listy refundowanych preparatów.

  • ~beata2012-02-08 19:56

    Moje dziecko też toleruje tylko Nutramigen i jestem zmuszona kupować go czy mi się topodoba czy nie. Lekko nie było ale teraz to już przegięcie,

  • ~oburzona2012-02-06 13:52

    Nutramigen jest środkiem spożywczym-owszem,ale specjalnego przeznaczenia.Czy ktoś w MZ widział to mleko w markecie albo innym sklepie???Więc przestańcie pieprzyć że to nie jest lekarstwo!!! W mojej okolicy to mleko kosztuje w tej chwili 32 zł,zużywam 10 puszek miesięcznie.Nie macie żadnych skrupułów,te chore dzieci z nietolerancją laktozy i BMK przecież się same nie obronią!

  • ~G2012-02-04 19:51

    Eksperci durnie, to co maja te dzieci jeść? A rodzice za co kupować, Państwo nie pomaga rodzicom, a potem sie dziwi że coraz mniej dzieci sie rodzi. Chory kraj!

  • ~Hana2012-02-01 22:00

    Daremna jest ta ustawa i ten rząd.