Dla starszych dzieci w wieku szkolnym organizowane są półkolonie i tzw. lato w mieście. Ale i dla maluchów są ciekawe propozycje!

W internecie na stronie www.miastodzieci.pl sprawdź, czy w Twojej okolicy prowadzone są zajęcia dla kilkulatków. Zabawy i zajęcia plastyczne często organizowane są np. w domach kultury i w klubach osiedlowych. Także przedszkola mają ciekawą ofertę - tzw. akademię przedszkolaka. Tu możesz skorzystać z płatnych zajęć.

Dobrym pomysłem jest zorganizowanie dyżurów. Np. jedna mama bierze urlop na poniedziałek i zajmuje się piątką dzieci. We wtorek działa następny rodzic. Mile widziani są tatusiowie! Można też pomyśleć o wynajęciu opiekunki.

A co robić z garstką ruchliwych kilkulatków?
Gdy słońce pozwala na zabawę w plenerze, warto wyjść z dziećmi na dwór. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie dmuchanego baseniku. Możesz go rozstawić nawet na osiedlowym podwórku! Pamiętaj jednak, aby basenik stał w zacienionym miejscu, i nie zostawiaj dzieci nawet na chwilę samych! Te zasady obowiązują zresztą przy wszystkich zabawach. Jeżeli jest gorąco, to pomiędzy godziną 11.30 a 15.00 zostańcie w domu. W tym czasie możesz podać dzieciom jedzenie i zorganizować leżakowanie, czytając im bajkę. Pamiętaj, by maluchy dużo piły podczas ciepłych dni!

  • Jeżeli masz ogródek, możesz wykorzystać ogrodowy spryskiwacz. Skakanie pomiędzy strumieniem wody to kapitalna zabawa!
  • Zaproponuj dzieciom grę w piłkę nożną: rzucanie po kolei do każdego, rzucanie do celu (np. do wiaderka czy do basenu z wodą) itp. Możesz też wprowadzić drobne nagrody - np. lizaczki za udane trafienie!
  • Pamiętasz zabawy, takie jak ciuciubabka, raz, dwa, trzy baba-jaga patrzy czy komórki do wynajęcia? One nigdy się nie zestarzeją! l Zorganizuj tor przeszkód. Pamiętaj, że zabawa musi być bezpieczna. Jeśli więc chodzenie po równoważni, to bardzo niskiej, jeżeli skakanie, to na piasku.
  • Dzieciom spodobają się wyścigi… w workach. Koniecznie na trawie lub piasku, nie na betonie! Workami mogą być płócienne torby. Możesz też zaproponować, by najpierw każde dziecko pomalowało swój worek w dowolny wzór.
  • Wybierz się z dziećmi na spacer lub nawet na przejażdżkę pociągiem. Oczywiście, nie możesz mieć pod opieką zbyt wielu dzieci! Wszystkim warto dać takie same chustki na szyję lub czapeczki widoczne z daleka! l Dobrym pomysłem są prace artystyczne na trawie. Może to być lepienie z gliny i malowanie wysuszonych na słońcu wyrobów, a także rysowanie kredą na chodniku. Zajęcia zorganizuj po południu, by rodzice odbierający dzieci mogli podziwiać prace!
  • Szukanie skarbu, którym są np. słodycze, to zawsze ciekawa i aktualna propozycja. Możesz przygotować wcześniej znaki, np. strzałki z patyków. Skarb warto również zakopać w piaskownicy - kilkulatki uwielbiają kopać i będą mogły się poczuć jak prawdziwi odkrywcy!