Banki wręcz prześcigają się w ofertach kont i kart dla najmłodszych klientów. Dzieci niemal tak samo jak dorośli mogą mieć własne konto w banku i kartę płatniczą.

• Warunkiem otwarcia konta dla nastolatka czy podarowania mu karty płatniczej jest ukończenie przez dziecko trzynastu lat. Ponieważ jednak trzynastolatek nie ma jeszcze pełnej zdolności do czynności prawnych, do zawarcia umowy z bankiem konieczna jest zgoda rodziców lub opiekunów. Jeśli więc chcesz otworzyć dziecku konto, wybierz się z nim do banku i wypełnij formularz umowy.

• Właścicielem konta nastolatka w rzeczywistości jest jego rodzic. On bowiem podpisuje umowę z bankiem. Dziecko może wprawdzie samo wypłacać gotówkę, zlecać przelewy i składać stałe zlecenia, ale ty masz prawo kontrolować jego wydatki, ustalając np. limit wypłat i transakcji bezgotówkowych. Wszystkie dokonane przez twoją pociechę operacje zostaną zestawione na comiesięcznych wyciągach, dzięki czemu będziesz mogła skontrolować nie tylko stan konta, lecz także wszelkie operacje finansowe przeprowadzone przez dziecko. W niektórych bankach możesz także zablokować część funkcji karty, np. możliwość wypłaty pieniędzy z bankomatu. Młody posiadacz konta zwykle nie może liczyć na tzw. debet. Banki nie pozwalają bowiem na pobranie większych pieniędzy, niż te, które faktycznie są na rachunku. Banki zwykle wymagają niewielkich wpłat jako zasilanie młodzieżowego konta. Są to najczęściej sumy wynoszące 20-50 złotych miesięcznie.

• Jeżeli nie jesteś pewna, czy twoje dziecko dojrzało już do posiadania własnego konta bankowego, możesz zdobyć dla niego kartę bez konieczności otwierania rachunku. Wiele banków oferuje kartę dla dzieci swoich klientów jako dodatkową do ich konta. Niektóre banki mają w swojej ofercie także karty kredytowe dla dzieci. Z takiej oferty możesz skorzystać np. w PKO BP, Millennium, Invest-Banku, BPH. Jeśli sama posiadasz kartę kredytową w którymś z tych banków, karta dla twojego dziecka może zostać wydana jako dodatkowa. Jej koszt to średnio kilkadziesiąt złotych rocznie. Pamiętaj jednak o ustaleniu limitu wypłat i transakcji bezgotówkowych dla swojej pociechy.

• Do najpopularniejszych obecnie kart dla dzieci należą w karty debetowe, czyli wydawane klientom do rachunku bankowego. Najłatwiej tu bowiem ustalić młodemu człowiekowi limit wydatków. Zazwyczaj są to karty Visa lub Maestro. Dobrym rozwiązaniem może być również tzw. w karta podarunkowa. Aby ją mieć, nie musisz otwierać dziecku konta. Możesz ją po prostu kupić np. w BZ WBK za 15 zł lub ING Banku Śląskim za 9 zł. Jej wyrobienie nie wymaga również zapewniania stałych wpływów na rachunek bankowy. Karta podarunkowa to rodzaj karty przedpłaconej, inaczej prepaidowej. Zasilasz ją kwotą przelaną np. w bankowym okienku i dajesz dziecku. Karta przedpłacona działa tak jak zwykła debetowa - ma zdefiniowany PIN i można nią wypłacać pieniądze z bankomatu oraz płacić za zakupy czy w restauracji. Saldo karty możesz w każdej chwili zwiększyć, wpłacając pieniądze na specjalny rachunek związany z kartą.

• Podarowanie dziecku karty ma niewątpliwe zalety. Przede wszystkim uczysz je w ten sposób oszczędności. Twoja pociecha na pewno będzie wydawać pieniądze trzymane na koncie z większą rozwagą, niż gdyby je miała w kieszeni. Przyswoi sobie również zasady zarządzania pieniędzmi. Zanim jednak otworzysz dziecku konto lub wręczysz kartę płatniczą, dokładnie wyjaśnij mu zasady korzystania z nich. w Uświadom, że nikomu nie wolno zdradzać swojego kodu PIN. Banki bowiem zwykle nie odpowiadają za transakcje dokonane z użyciem PIN-u.

Wyjaśnij też, że w razie utraty karty należy natychmiast powiadomić o tym bank. Dopilnuj, aby dziecko zapisało sobie (lub jeszcze lepiej - zapamiętało) numer, pod który musi zadzwonić, aby zastrzec zgubioną albo skradzioną kartę.

Propozycje kart dla młodzieży Opłaty za karty dla młodzieży w wieku 13-18 lat są niewielkie. W wielu bankach można je również otrzymać za darmo.

Najpopularniejsze karty młodzieżowe to między innymi:

• Visa Sezam Elektron (BPH) - bank wydaje ją bezpłatnie; na koncie trzeba mieć minimum 20 zł miesięcznie;

• PKO Graffiti (PKO BP) - opłata za wydanie lub wznowienie to 10 zł na rok;

• Maestro Luz (ING Bank Śląski) - wydawana bezpłatnie; 2 zł mies. za prowadzenie konta;

• Visa Elektron Junior (Kredyt Bank) - wydawana bezpłatnie; 1 zł miesięcznie za obsługę karty; lizzyKarta (mBank) - wydawana i obsługiwana bezpłatnie;

• Maestro Junior, Maestro OK (PEKAO SA) - wydawana bezpłatnie;

• Eurokonto Junior (Pekao SA) - wydawana bezpłatnie; na koncie trzeba mieć minimum 20 zł miesięcznie.