Dopóki Twoje dziecko nie skończy 3. roku życia, jego skóra będzie wyjątkowo wrażliwa i skłonna do podrażnień. Wystarczą zbyt wysoka temperatura otoczenia, źle wypłukany kaftanik lub niezmieniona na czas pieluszka, a już na delikatnym ciałku pojawiają się potówki, odparzenia lub swędząca pokrzywka. Nie oznacza to jednak wcale, że twoje dziecko jest alergikiem lub wymaga specjalnego leczenia.

Aby uchronić je przed przykrymi objawami, musisz po prostu przestrzegać podstawowych zasad higieny, ubierać maluszka stosownie do temperatury i pory roku, a do jego pielęgnacji używać wyłącznie odpowiednio dobranych kosmetyków.

Atopowe zapalenie skóry

Sucha, łuszcząca się skóra, błyszczące policzki oraz zaczerwienienia i podrażnienia na ramionach, podudziach i stopach dziecka to objawy wskazujące na atopowe zapalenie skóry. Jest to choroba alergiczna, którą najczęściej wywołuje uczulenie na jajka, mleko, cytrusy i ryby. Podstawową zasadą postępowania jest więc przede wszystkim wykluczenie z diety dziecka alergizujących produktów. W przypadku zaostrzenia się zmian skórnych niezbędne jest również leczenie farmakologiczne.

Nawilżanie i ochrona

Skóra atopowa pozbawiona jest bariery ochronnej. Zwykła woda rozpulchnia ją, a następnie, parując, prowadzi do obkurczenia, przesuszenia i zrogowacenia naskórka. Dlatego, myjąc lub kąpiąc dziecko, używaj wyłącznie specjalnych preparatów pielęgnujących i chroniących suchą skórę - tzw. emolientów. Pamiętaj także, aby nie wycierać dziecka szorstkim ręcznikiem, a jedynie delikatnie osuszać jego skórę i kilkakrotnie w ciągu dnia natłuszczać ją odpowiednimi dermokosmetykami.

Zanim kupisz kosmetyk

Nie kieruj się wyłącznie ceną i nie spiesz się. Wybór środków pielęgnacyjnych dla niemowlaka musi być przemyślany. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego kosmetyku dla dziecka wcale nie jest taki prosty. Nie wystarczy bowiem udać się do sklepu i sięgnąć po pierwszy z brzegu produkt, który skusi cię słodkim i kolorowym opakowaniem lub też promocyjną ceną.

Zanim dokonasz zakupu, obejrzyj dokładnie szampon, krem czy płyn do kąpieli i przeczytaj, co producent zamieścił na opakowaniu. Przede wszystkim powinna się tam znaleźć informacja dotycząca wieku dziecka. Spora ilość kosmetyków jest bowiem przeznaczona dopiero dla maluszków od 1. miesiąca życia (nie nadają się one dla noworodków). Ważne także, czy dany produkt jest hipoalergiczny, czyli nieuczulający. Upewnij się również, że kosmetyk dla Twojego dziecka ma atest Państwowego Zakładu Higieny, który jest wydawany w oparciu o opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.

I kwestia ostatnia. Choć nie zawsze cena odzwierciedla jakość produktu, wybór uznanej marki daje jednak większą gwarancję, że użyte składniki oraz warunki, w jakich produkowany był specyfik, są całkowicie bezpieczne dla dziecka. Jeśli natomiast jesteś mamą małego alergika, środków pielęgnacyjnych w ogóle nie powinnaś szukać na sklepowych półkach. Preparaty specjalistyczne, które muszą spełniać surowe wymagania jakościowe, dostępne są jedynie w aptekach. Przed ich zakupem skonsultuj się jednak z lekarzem. On najlepiej doradzi, jaki produkt wybrać.

Oprac. na podst. "Pani domu"