Ty wiesz, że rutynowa kontrola u lekarza nie jest groźna, zaś wizyta u dentysty - chociaż czasem bolesna i prawie zawsze nieprzyjemna - jest jednak konieczna. Ale kilkulatek zna świat tylko z twoich opowieści, książek i bajek w telewizji. Postaraj więc odpowiednio przedstawić mu rzeczywistość: zwracaj uwagę na to, co mówisz, jakie filmy ogląda twoja pociecha.

Już niemowlę świetnie odbiera nasze emocje, dlatego jeżeli nie chcesz, by twoje dziecko bało się np. stomatologa, postaraj się opanować najpierw własny lęk! Pamiętaj też, że dla dziecka straszne może się okazać nawet to, co dla ciebie jest miłe czy przyjemne, np. wyprawa do teatru czy strzyżenie u fryzjera. Przygotuj więc malca do tych wizyt - poprzez rozmowę, a najlepiej zabawę! Oto kilka pomysłów:

Stomatolog i pediatra

Opowiedz, jak ważna jest higiena zębów, dlaczego trzeba je myć, a dentysta musi sprawdzać, czy któryś ząbek się nie psuje. Na pierwszą wizytę warto iść tylko towarzysko - umów się z dentystą, że dziecko przyjdzie, usiądzie na fotelu, pojeździ na nim w górę i w dół, zobaczy narzędzia. Wybierz taki moment, by w gabinecie nie było innego pacjenta - lepiej, żeby twoja pociecha nie słyszała krzyków! Warto porozmawiać z innymi mamami - one doradzą, który z lekarzy ma dużo cierpliwości i odpowiednie podejście do małego pacjenta!

Przed wizytą u pediatry pokaż dziecku, jak wygląda badanie - osłuchajcie misia, zabandażujcie lalce rękę, zróbcie zastrzyk przytulance. Jeżeli idziecie na szczepienie - kup plasterki znieczulające!

Lotnisko i dworzec

Opowiedz, jak startują samoloty, jak na dworcu pani podaje wiadomości przez megafon. Pamiętaj, że dzieci raczej nie lubią tłumu i hałasu, dlatego trzymaj dziecko za rękę i cały czas z nim rozmawiaj. Możesz np. zaproponować zabawę w zgadywanie, kto dokąd jedzie.

Basen

Jeżeli kilkulatek nie umie pływać, może się bać wejść do wody. Nie zmuszaj więc go, by razem z tobą wskakiwał do głębokiego basenu. Wybierzcie na początek park wodny ze zjeżdżalniami, jacuzzi i innymi atrakcjami. Na pływalnię warto iść w środku tygodnia - tłum i chlapiące dzieci mogą zniechęcić do pływania. Nie zmuszaj też swojej pociechy do zakładania rękawków czy nauki pływania na desce - najpierw musi po prostu oswoić się z wodą. Dopiero potem możesz pomyśleć o nauce pływania!

Fryzjer

Maluch powinien iść do fryzjera dziecięcego - on będzie wiedział, jak rozproszyć obawy małego klienta!

Restauracja

Dla 7-, 9-latka będzie to wielka przygoda! Pozwól, by sam wybrał z karty dania i złożył zamówienie. Objaśnij mu, co zamawia - zwłaszcza gdy chodzi o egzotyczne potrawy, np. ślimaki czy owoce morza.

Teatr

Z małymi dziećmi lepiej iść na przedstawienie kukiełkowe. Wybierz odpowiednie - bajka o Jasiu i Małgosi może się okazać zbyt straszna. Natomiast starsze dzieci będą się znakomicie bawić, obserwując grę prawdziwych aktorów!

Oprac. na podst. "Pani Domu"