Dlaczego rozmowy o seksie są ważne?
Nawet gdy tego nie chcesz, dzieci zdobędą wiedzę na ten temat z własnych źródeł. Seks jest wszędzie - w gazetach, internecie i reklamach telewizyjnych. Także rówieśnicy Twojego dziecka stanowią niezgłębioną "kopalnię wiedzy" w tej kwestii. Ale czy na pewno chcesz, by podobna edukacja budowała mądrość Twojej pociechy?

Jeśli zależy Ci na tym, by do dziecka nie docierały sprzeczne czy błędne informacje dotyczące seksu, naucz się z nim rozmawiać. Jako rodzic odgrywasz najistotniejszą rolę w edukacji seksualnej Twojej pociechy, dlatego zadbaj o jakość otrzymywanej przez nią wiedzy.

Kiedy zacząć rozmowę?

Odpowiedź jest prosta - jak najszybciej! Już małe dzieci pytają, skąd się wzięły na świecie. Nie zbywaj wówczas swojej pociechy, tylko udziel jej konkretnej informacji. Pamiętaj, że dzieci potrzebują zdobyć wiedzę na tematy intymne, zanim zaczną dojrzewać. Chłopiec, nieprzygotowany na moment pierwszej erekcji, może być przerażony, gdy w końcu do niej dojdzie.

Nie bój się, że rozmowy o seksie zaowocują u dzieci chęcią szybszej inicjacji seksualnej. Badania udowadniają, że jest odwrotnie. Dzieci pochodzące z domów, w których otwarcie mówi się o sprawach intymnych, dłużej czekają na moment rozpoczęcia współżycia. Ponadto podczas pierwszego stosunku częściej myślą o zastosowaniu antykoncepcji.

Jak rozmawiać z 3-4 latkiem?

W tym wieku dzieci najbardziej ciekawią różnice pomiędzy płciami. Najczęściej pytają o to, skąd się biorą dzieci i czy "tatuś też może być w ciąży?". Gdy usłyszysz podobne wątpliwości, nie pozostaje Ci nic innego, jak szczerze i otwarcie odpowiedzieć na pytanie. Wyjaśnij, że mama i tata bardzo się kochają. Gdy są sami w sypialni, często się przytulają. Tata, dzięki innej budowie ciała niż mamusia, produkuje specjalny płyn, który wpuszcza do jej ciała. Dzięki temu, w brzuchu mamy zaczyna rosnąć mały człowieczek.
Możesz sobie pomóc książką, przeznaczoną do edukacji seksualnej dzieci.

W tym wieku dzieci często dotykają swoich narządów płciowych. Gdy zauważysz podobne zachowanie, wykorzystaj ten moment na wyjaśnienie różnic między postępowaniem w miejscu publicznym a prywatnym.

Jak rozmawiać z dziećmi pomiędzy 5. a 8. rokiem życia?

W tym okresie dzieci lubią bawić się w lekarzy. Są ciekawe budowy ludzkiego ciała, zadają pytania o funkcje jego poszczególnych części. Zastanawiają się, do czego służą genitalia.
Okazje do udzielenia dziecku odpowiedzi, znajdziesz każdego dnia. Gdy kupujesz w sklepie opakowanie tamponów, skorzystaj z możliwości i wyjaśnij, do czego służą. Wytłumacz dziewczynce, że menstruacja jest zjawiskiem normalnym, którego nie należy się obawiać. Chłopiec również powinien wiedzieć, że miesiączka jest naturalną kobiecą "przypadłością".

Jak rozmawiać z nastolatkiem?

Starsze dzieci często nie poruszają tematów dotyczących seksu. Czasami twierdzą nawet, że w tej kwestii wiedzą już wszystko. Dlatego warto, żebyś to Ty zadawała pytania, które mają na celu weryfikację posiadanej przez pociechę wiedzy. Pamiętaj, by robić to w sposób delikatny, bez narzucania się.

Możesz zacząć rozmowę od tematów religijnych. Wyjaśnij, w jaki sposób różne wyznania odnoszą się do ludzkiej seksualności. Zwróć uwagę na ponoszenie odpowiedzialności przez partnerów, którzy decydują się na rozpoczęcie współżycia. Mów w szczególności o:

• potrzebach i uczuciach obojga partnerów
• konieczności dialogu między kobietą a mężczyzną
• zakazie zmuszania partnera do seksu
• używaniu antykoncepcji
• infekcjach i chorobach przenoszonych drogą płciową


Pamiętaj, że unikanie rozmów o seksie może wpłynąć negatywnie na życie osobiste Twojego dziecka. Nie poruszając kwestii intymnych, dajesz sygnał, że seks stanowi krepujący, wstydliwy temat, o którym nie powinno się rozmawiać.

Oprac. na podstawie portalu bbc.co.uk.