Wybór dziecięcego fotelika samochodowego to kwestia bardzo istotna i nie należy z nią zwlekać do ostatniej chwili. Nie oznacza to jednak, że powinnaś się spieszyć podczas zakupów. Pochodź najpierw po różnych sklepach i zapoznaj się z ich ofertą. Zastanów się także, jak często i w jakich sytuacjach będziesz korzystać z fotelika. Jeżeli np. zamierzasz zabierać malucha na zakupy lub wycieczki, podczas których przyda ci się także wózek, pomyśl o kupnie zintegrowanych sprzętów. Wielu producentów oferuje bowiem najmłodszym lekkie nosidełka-kołyski, które po wyjęciu z samochodu błyskawicznie można zamontować na stelażu wózka. Jeśli natomiast przewidujesz dalsze podróże, powinnaś zadbać przede wszystkim o komfort swego maleństwa i wybrać cięższy, ale za to wygodny fotelik, który rozkłada się niemal do pozycji leżącej.

Nosidełko - kołyska dla najmłodszych

Wygodne do przenoszenia, lekkie i wielofunkcyjne - takie właśnie jest samochodowe nosidełko dla noworodków. Jeśli zdecydujesz się na nie, pamiętaj, że powinno ono mieć wałeczek ochraniający główkę oraz specjalną wkładkę, która zmniejsza jego głębokość. Gdy maluszek trochę podrośnie, wkładkę będziesz mogła usunąć. Dla większego komfortu dziecka przydadzą się także specjalne otuliny osłaniające nieprzyjemne w dotyku pasy oraz naciągany daszek przeciwsłoneczny. Ułatwieniem dla samotnie podróżujących mam będzie natomiast kołyska z tzw. bazą, którą na stałe montuje się w samochodzie. Później wystarczy już tylko wpiąć w nią fotelik-nosidełko. Dzięki temu montaż jest o wiele prostszy i szybszy.

Wygoda na lata

Niezależnie od tego, jakie nosidełko-kołyskę wybierzesz, posłuży ci ono nie dłużej niż rok. Później twój maluszek z niego wyrośnie. Zamiast więc mnożyć wydatki, już na wstępie możesz się zdecydować na fotelik przeznaczony dla noworodków i starszych dzieci. Przy zakupie zwróć jednak szczególną uwagę na sposób regulacji kąta jego pochylenia. Na początku niemowlę będzie w nim przecież podróżować w pozycji półleżącej. Również w tym przypadku niezbędne będą wałeczki ochronne na główkę maluszka oraz wkładka redukująca głębokość fotelika. Koniecznie zapytaj o to sprzedawcę, ponieważ nie zawsze dodatki te są sprzedawane w komplecie z fotelikiem. Dobrym rozwiązaniem są także regulowany zagłówek oraz tzw. rozszerzane boczki. Dzięki temu fotelik będzie „rósł” wraz z dzieckiem i posłuży mu nawet cztery lata. W przeciwieństwie do wielofunkcyjnego nosidełka-kołyski nie będziesz go mogła jednak używać poza samochodem.

Uwaga! Montaż

Noworodki i niemowlęta powinny być przewożone w fotelikach odwróconych tyłem do kierunku jazdy. Dopiero kiedy dziecko przekroczy wagę 9 kg lub jego głowa zacznie wystawać ponad fotelik, możesz zacząć montować go odwrotnie. Dokładnie zasady te reguluje instrukcja, z którą zawsze należy się zapoznać. W samochodzie wyposażonym w poduszki powietrzne oprócz instrukcji wytwórcy fotelika powinnaś także przestrzegać wskazówek producenta auta. Niedopuszczalne jest bowiem montowanie fotelika tyłem do kierunku jazdy (na przednim siedzeniu) przy aktywnej poduszce. Ważne także, aby fotelik był odpowiednio i stabilnie przymocowany do podłoża, a pasy dostosowane do rozmiarów dziecka.

Dla zmotoryzowanych

Jeśli często podróżujesz z dzieckiem, pamiętaj, że nie tylko fotelik decyduje o jego bezpieczeństwie i komforcie. Dlatego przed każdą jazdą upewnij się, że drzwi i okna są zablokowane, a maluszek samodzielnie ich nie otworzy. Zanim uruchomisz automatyczne szyby, sprawdź, czy nie przytniesz dziecku rączek. Nigdy też nie pozostawiaj malucha samego w samochodzie. Podczas jazdy obserwuj natomiast, czy dziecko nie jest narażone na intensywne działanie słońca. I ostatnie. Nie pal w samochodzie, którym podróżuje dziecko!

Oprac. na podst. "Pani Domu"