1. Zapomnij o doskonałości
Nigdy nie uda ci się jednocześnie być wspaniała matką, świetną gospodynią i idealnym pracownikiem. Dążenie do perfekcjonizmu w każdym aspekcie życia sprawi, że będziesz przemęczona i sfrustrowana. Twoje dziecko naprawdę nie potrzebuje doskonałej matki. Musi być ona jedynie dobra.

2. Nie kontroluj wszystkiego
Podziel domowe obowiązki miedzy cała rodzinę. Wymagaj, aby każdy wywiązywał się ze swoich zadań. Nie rób tego, co nie należy do zakresu Twojego „przydziału”.

3. Pozwól mężowi wychowywać dziecko
Twoja pociecha musi mieć kontakt z ojcem. Naukowcy już dawno udowodnili, że dziecko pozbawione kontaktu z tatą, trudniej asymiluje się ze społeczeństwem w wieku późniejszym. Ponadto, mężczyźni uwielbiają spędzać czas ze swoimi dziećmi. Nie odbieraj tej przyjemności partnerowi.

4. O przyszłości dziecka decyduj z mężem
Wspólnie podejmujcie decyzje o wyborze przedszkola, szkoły, zajęć dodatkowych. Rozmawiajcie o problemach, jakie sprawia wasze dziecko. Oboje stosujcie podobne metody rozwiązywania sporów z pociechą – stworzycie wówczas spójny model wychowawczy, który pozwoli na uniknięcie wielu kłopotów w przyszłości.

5. Spędzaj czas z dzieckiem
Dziecko najbardziej potrzebuje codziennego kontaktu z Tobą. Sprawia to, że czuje się ono bezpieczne i szczęśliwe. Zamiast poszukiwać nowej zabawki, pójdź z pociechą na spacer, przeczytaj książkę. Dziecko musi mieć poczucie silnego kontaktu z matką.

6. Zaakceptuj indywidualność Twojej pociechy
Każde dziecko to inna, niepowtarzalna jednostka. Dlatego, jeśli masz kilkoro dzieci, dostosuj się do ich charakteru i stosuj zróżnicowane metody wychowawcze.

7. Nie rezygnuj z życia osobistego
Walcz z pokusą całkowitego poświęcenia się dziecku. Nie zapominaj o swoich planach, ambicjach i dążeniach. Pamiętaj, że nadopiekuńczość nie pozwoli ci na zrealizowanie własnych pasji. Znajdź czas na spotkania z przyjaciółmi, wypad do kina czy teatru, rozwijaj swoje hobby.

8. Zapomnij o ideale „Matki-Polki”
Dziecko nie stanowi jedynego sensu Twojego istnienia. Nie musisz poświęcać mu każdej wolnej chwili. Pamiętaj, że przedszkola i szkolne świetlice zostały wymyślone po to, by odciążyć Cię od nieprzerwanej opieki nad dzieckiem.

9. Przyjmuj pomoc od innych
Gdy bliskie osoby proponują ci pomóc przy dziecku, pozwól im na to. Sięgaj również po porady autorytetów, podpowiedzi psychologów, ucz się na doświadczeniu innych matek.

10. Dbaj o partnera
Nie zapominaj, że ojciec dziecka tez potrzebuje twojej obecności. Spędzaj z nim możliwie jak najwięcej czasu. Raz w tygodniu zostaw dziecko pod opieką bliskiej osoby i zorganizuj romantyczny wieczór, który spędzisz tylko z ukochanym.

11. Nie wychowuj dziecka dla siebie, ale dla świata
Takie podejście ustrzeże Cię przed nadopiekuńczością i zaborczością. Pozwól dziecku na popełnianie błędów, nie narzucaj mu własnej wizji interpretowania rzeczywistości. Unikaj egoizmu i stronniczości w rozmowie z pociechą. Nie wyręczaj dziecka we wszystkich czynnościach. Kształtuj jego samodzielną, twórcza postawę.

12. Uprawiaj sport
Kilka razy w tygodniu znajdź czas na ćwiczenia fizyczne. Staraj się wspólnie dzieckiem przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu.

Nie zapominaj, że dziecko uczy się poprzez obserwację innych. Dlatego dostarczaj mu wzorców godnych naśladowania. Stosuj nasze rady, aby Twoja pociecha wyrosła na zaradną osobę, która bez problemu stworzy więzi z otoczeniem.

Oprac. na podst. tekstu dr Anny Radomskiej zleconego przez firmę Chiquita, czołowego producenta bananów na świecie.