Bezpieczna podróż

Jeśli lekarz nie będzie miał żadnych zastrzeżeń, możesz jechać na przykład na Kretę (jeśli masz taką fantazję). Wyjeżdżając powinnaś jednak pamiętać o kilku istotnych sprawach:
• Pamiętaj, że może zaistnieć potrzeba skorzystania z pomocy lekarza. Aby korzystać ze świadczeń zdrowotnych na terenie państw UE i Szwajcarii powinnaś mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przed wyjazdem zgłoś się po nią (odpowiednio wcześnie, bo dokument trzeba wyrobić) do najbliższego oddziału NFZ. W przypadku wyjazdu do krajów spoza UE musisz wykupić ubezpieczenie. Zabierz ze sobą kartę ciąży.
• Jeśli wybierasz się samochodem, rób co kilka godzin przerwę na rozprostowanie nóg i krótki spacer. Zawsze zapinaj pasy. Pamiętaj tylko o tym, żeby dolny pas przechodził pod brzuchem a górny przytrzymywał jedno ramię. Płyn owodniowy otaczający płód chroni go przed skutkami uciśnięcia przez pas, natomiast nie zapięcie pasa niesie za sobą dużo większe ryzyko, nawet w przypadku niewielkiej stłuczki.
• Podróż samolotem – teoretycznie możesz podróżować do 36 tygodnia, ale zawczasu zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w liniach lotniczych, które wybrałaś. Pamiętając o częstych wizytach w toalecie wybierz miejsce od zewnętrznej strony. Łatwiej wtedy również rozprostować nogi. Od czasu do czasu spaceruj albo chociaż poruszaj nogami - to poprawia krążenie i zapobiega wystąpieniu min. zakrzepicy żył głębokich.
• Jedzenie – tu musisz zachować szczególną ostrożność zwłaszcza w krajach egzotycznych. Jedz w restauracjach w których jest czysto. Wybieraj produkty i potrawy, które znasz. Unikaj żywności sprzedawanej na targach, pij tylko wodę butelkową, unikaj koktajli zawierających lód.

Taniec brzucha, czyli co słychać u malucha

Twoje dziecko jest na razie chudziutkie i drobniutkie, nie ma jeszcze wytworzonej tkanki tłuszczowej. Skóra pokryta jest meszkiem płodowym i grubą warstwą mazi płodowej. Ma jeszcze sporo miejsca, więc sporo ćwiczy. Bawi się chwytając swoje stopy. Potrafi też zaciskać piąstki. Trenuje oddychanie przepuszczając przez płuca płyn owodniowy. Płuca zaczynają wytwarzać surfaktant, substancję, która wyściełając od środka pęcherzyki płucne zapobiega ich sklejaniu. W sytuacji zagrożenia przedwczesnym porodem, matce podaje się leki powodujące zwiększenie produkcji tej substancji przez płuca dziecka. Kiedy na świat przyjdzie wcześniak urodzony przed 26 tygodniem aplikuje mu się sztuczne surfaktanty.
Dziecko zbiera materiał na pierwszą kupkę. W jelitach zaczynają się gromadzić złuszczone komórki nabłonka, maź płodowa, płyn owodniowy. Z nich powstaje smółka wydalona przez dziecko zaraz po urodzeniu, a czasem bezpośrednio przed narodzinami.
Wytwarzają się wiązadła stawowe, kostnieje szkielet. Powstają linie papilarne a głęboko w dziąsłach pojawiają się zawiązki zębów stałych, które pojawią się dopiero za około 6 lat.
Maluch uczy się naprzemiennej aktywności. Oczywiście większość czasu przesypia (ok. 70 - 80 proc.), jest to tzw. faza REM z charakterystycznym ruchem gałek ocznych. W tym czasie w mózgu dziecka intensywnie pracuje – przetwarza dane, porządkuje wrażenia.

Na okrągło, czyli co u mamy

Twoje dziecko nie ma ani grama tłuszczyku, za to Ty coraz bardziej się zaokrąglasz. Nie przeraź się, kiedy pod koniec tego miesiąca staniesz na wadze a wskazówka wyraźnie skoczy do góry. Masz prawo przytyć więcej niż zwykle w skutek zatrzymania wody w organizmie.
Powiększający się brzuch wpływa na pracę układu trawiennego, dlatego może Ci dokuczać niestrawność i zgaga.

Na tym etapie ciąży również Twoja skóra może płatać Ci różne figle. Do jej ulubionych należą:

• Ostuda - ciemnienie naskórka wokół ust, nosa i oczu u kobiet mających jasną karnację i odwrotnie – jasne plamy występujące u kobiet o ciemniejszej skórze. Jest to spowodowane oddziaływaniem hormonów na pigmentację komórek naskórka.

• Ciemna linia na brzuchu (linea nigra) przebiegająca od kości łonowej do pępka to również efekt wpływu hormonów na pigmentację. Po porodzie linia znowu stanie się niewidoczna.

• Naczyniaki pajączkowate - z powodu zwiększonego poziomu estrogenu we krwi na Twojej skórze mogą się pojawić niewielkie czerwone znamiona

• Świąd – co piąta kobieta w ciąży musi się z nim zmagać. Najczęściej skóra swędzi na dłoniach, stopach i brzuchu. I w tym wypadku winnym jest podwyższony estrogen. Jedynym sposobem na łagodzenie tej dolegliwości jest nawilżanie skóry. Jeśli jednak świąd będzie bardzo uciążliwy, zgłoś się do lekarza, gdyż może to być początek cholestazy (patrz niepokojące objawy).

• Złuszczanie się skóry - możesz zaobserwować łuszczenie się naskórka w miejscach narażonym na otarcia. Na szczęście dolegliwość ma charakter przejściowy, nie znane są jej przyczyny.

• Rozstępy - zmora 3/5 ciężarnych. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, biodrach i bokach piersi - miejscach, w których skóra rozciąga się najbardziej. Przyczyną ich powstawania są pęknięcia włókien kolagenowych pod wpływem gwałtownego rozciągnięcia naskórka lub też zmian hormonalnych, oddziałujących na te włókna. Rozstępy mają początkowo postać różowoczerwonych kresek, które potem bledną.
Niestety nie można im zapobiec, zwłaszcza jeśli masz genetyczne skłonności do ich powstawania. Możesz natomiast łagodzić ich objawy pielęgnując skórę specjalnym kremem. Możesz też miejscowo stosować olej jadalny z witaminą, aby nawilżyć skórę. Łatwiej uniknąć rozstępów nie przybierając dużo na wadze i nosząc dopasowane do piersi staniki. Jeśli masz duże piersi, zakładaj biustonosz także do spania.

Niepokojące objawy:

Uporczywy świąd skóry - jeśli bardzo swędzą Cię stopy i dłonie, zwłaszcza w wieczorem i w nocy, poinformuj o tym lekarza. Naprawdopodobniej zleci Ci badania w kierunku wewnątrzwątrobowej cholestazy ciężarnych (WCC). Jest to najczęstsze schorzenie wątroby występujące wyłącznie w ciąży. To właśnie żółć zatrzymującą się w wątrobie powoduje silny świąd skóry. W stadium zaawansowanym swędzieć zaczyna również skóra twarzy i szyi, a także kończyn.
W Polsce zapada na nią od 1 do 4 % ciężarnych, wśród plemion Indian zamieszkujących Andy aż 24 %.

Cholestaza nie uszkadzana trwałe wątroby, ale może być niebezpieczna dla płodu. Wzrasta bowiem ryzyko krwotoku porodowego i wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Dlatego lekarze zalecają możliwie szybki poród, w 37 albo 38 tygodniu. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko urodzenia martwego płodu.
Krwawienia z pochwy doświadcza mniej więcej co czwarta kobieta w ciąży. Mimo, iż w 90 % przypadków okazuje się, że nie zagraża ono w żaden sposób ciąży, nie należy go nigdy lekceważyć, ponieważ może być zwiastunem poważniejszych komplikacji.

Badania, które powinnaś wykonać:
• Pomiar ciśnienia tętniczego
• Badanie czynności serca płodu
• Badanie położnicze zewnętrzne
• Masa ciała
• Badanie poziomu cukru po podaniu doustnym 50 g glukozy – badanie to ma na celu wykrycie ewentualnej cukrzycy ciążowej.

Cukrzyca ciążowa
Jest to typ cukrzycy występujący jedynie w ciąży. Organizm nie może poradzić sobie ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, ponieważ łożysko produkuje hormon- laktogen łożyskowy, który rozkłada insulinę, zwiększając tym samym ryzyko cukrzycy. Zwykle w takiej sytuacji udaje się kontrolować poziom cukru stosując odpowiednią dietę ubogą w węglowodany. Niekiedy konieczne jest podawanie insuliny.
Cukrzyca ciążowa może wpłynąć na rozmiary dziecka, które może być bardzo duże. W takiej sytuacji lekarze wywołują poród przed upłynięciem 40 tygodnia.

Źródło:
1. Olivia
2. Ciąża. Poradnik dla rodziców, pod redakcją dr Anne Deans, wyd. Muza SA
3. Nowe Życie. Poradnik pod redakcją J.T. Queenana i C. N. Queenan