Coraz większym problemem staje się to, że przy okazji komunii rodzice niektórych 8-latków stroją swoje dzieci jak do ślubu. "To nie jest rewia mody" - mówi ksiądz Janusz Koplewski z parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Moraczu, w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. - "Część rodziców stać na drogą suknię, innych nie. I wiele dzieci przez to cierpi. Dlatego też w naszej parafii wprowadziliśmy alby, żeby wszystkie dzieci czuły się i wyglądały tak samo".

Ceny tradycyjnych sukni komunijnych są bardzo wysokie. Te z salonu kosztują nawet do 500 złotych. A dodatki? Buty, wianek i torebeczka to kolejne wydatki. Chłopięcy garnitur kosztuje od 180 do 320 złotych, ale to dopiero początek wydatków. Krawat - 25 zł, buty - 80 i jeszcze koszula - około 30 złotych.

Tymczasem za albę zapłacimy od 50 do 90 złotych. Dzieci wyglądają w nich naprawdę uroczyście. Poza tym mogą skupić się na ceremonii w kościele, a nie podpatrywać, jakie wstążki i falbanki mają koleżanki.Książeczka do nabożeństwa

Cena: od 10 zł do 15 zł
W dwóch kolorach, czarnym i białym można kupić w kościele lub w księgarniach przykościelnych.

Wianek
Cena: od 20 zł do 45 zł
Można się w niego zaopatrzyć w specjalnym salonie lub na targowisku.


Pantofelki
Cena: od 60 zł do 100 zł
Kupić na bazarze czy w sklepie? Różnią się głównie ceną, a dziecko założy je tylko raz.


Suknia komunijna
Cena: od 280 zł do 480 zł
To największy spośród komunijnych wydatków. Im więcej koronek i warstw, tym sukienka droższa. A trzeba pamiętać, że ta uroczystość powinna być skromna i duchowa, i że nie jest to pokaz mody.

Alba
Cena: od 50 zł do 90 zł
Alba jest strojem skromnym i niedrogim, ale wystarczająco uroczystym na tę okazję. Dzięki niej dzieci czują się równe i nie muszą się przejmować tym, co mają na sobie. Sprzedawane są w prawie każdej parafii, można je też odkupić od o rok starszego dziecka. To najmądrzej zainwestowane pieniądze.


Pelerynka
Cena: od 70 zł do 120 zł
Na chłodniejszy dzień idealna! Można ją założyć i na albę, i na sukienkę.

Pantofle
Cena: od 60 zł do 90 zł
Pantofle dla chłopców to wydatek, od którego nie uciekniemy. Są niezbędne i niestety, nie są tanie.

Krawat
Cena: 25 zł
Krawat albo muszka. Rzeczy niezbędne małemu mężczyźnie można kupić w sklepie z garniturami albo na targowisku.

Garnitur
Cena: od 180 zł do 320 zł
Garniturek dla chłopca do założenia tylko przy jednej okazji najlepiej zakupić na bazarze. Tam zawsze taniej!