Kilkulatek nie potrafi nazwać tego, co czuje. Nie wie, jak opowiedzieć o swoich problemach czy lękach. A nawet gdy znamy jego kłopoty, np. boi się ciemności, to jak go przekonać, że noc nie jest straszna? Najłatwiej - poprzez bajkę. Może być wymyślona i opowiedziana przez rodziców. Ale dziecko musi identyfikować się z bohaterem, który przeżywa te same kłopoty, co ono. Rozwiązuje je na różne sposoby - niektóre pomysły mogą być zabawne, dzieci to lubią. Opowiadaj więc o Piotrusiu czy Kasi, którzy pierwszy raz idą do dentysty, boją się potwora z szafy albo uciekają przed sąsiadką. Po pewnym czasie dziecko samo zacznie Cię prosić, byś opowiedziała mu bajkę. Na przykład o Ani, z którą nikt nie chce się bawić… To bardzo dobry sposób, by poznać lęki i obawy swojego dziecka!

Nie wszyscy rodzice potrafią opowiadać bajki. Ale to również nie jest problem. W księgarniach można kupić wiele książeczek o "małych” kłopotach. Wybierz odpowiednią!

• Poznawanie emocji:
Wojciech Kołyszko, "Smok Lubomił i tajemnice złości”, "Bawian, Cudanna i pułapki zazdrości”, "Zaklęte miasto i tajemnice smutku”, "Pogromca potworów i magia strachu”

• Nauka życia w grupie:
E. Zubrzycka, "Lew. Bajka o dwóch królach”; R. Jędrzejewska-Wróbel, "Królewna”

• Znajomość swoich praw:
M. Aboff, "Nie lubię łaskotek”; D. de Saint Mars, S. Bloch "Poniżanie Nie”; E. Zubrzycka, "Powiedz komuś”

• Walka z agresją:
C. de Pino, A. Ładecka, "Śmierdzący ser”

• Oswajnie lęków nocnych:
J. Jung, "Lila i Bestia z szafy”


Cenne wskazówki dotyczące wyboru lektury znajdziesz też w książkach M. Molickiej: "Bajkoterapia” oraz "Bajki terapeutyczne”.

Opr. na podst. "Pani domu"