Rozwój fizyczny
Lądowanie na pupie Twój maluch przećwiczy wiele razy, ale zdarza się, że na krótką chwilę potrafi samo stanąć. Umie też się schylić, trzymając się poręczy. Kiedy już poczuje się pewnie, przemieszczając wzdłuż mebli, będzie się ich trzymać mniej kurczowo, a po jakimś czasie całkiem zapomni o podpieraniu się. Jeśli zacznie chodzić, będzie to znaczyło, że jest gotowy na pierwszą parę butów. W mieszkaniu powinien jednak chodzić boso, by wzmacniać mięśnie stóp. Jeśli myślisz o tym, żeby kupić mu buciki, pamiętaj, że powinny być elastyczne i z miękką podeszwą.

Twój maluch już potrafi podnosić różne przedmioty z ziemi, chwytając je palcami. Potrafi trzymać dwie małe rzeczy w jednej rączce oraz wkładać przedmiot mniejszy w większy, by potem go wyjąć.

Jego drzemki pewnie się skrócą, ale nie martw się - dłużej będzie spało w nocy. Dziecko może zmienić też swoje przyzwyczajenia i zamiast dwóch drzemek, będzie spało tylko raz - wczesnym przedpołudniem.


Rozwój społeczny
Twoje dziecko może reagować na proste polecenia niepoparte gestem, np. "Daj mi to", potrafi podać osobie dorosłej zabawkę. I już wie, czego chce, a czego nie chce.

Rozwój intelektualny

Twoje dziecko jest wszystkiego ciekawe. Uważaj na nie cały czas, bo ani się nie obejrzysz, a otworzy szafkę, ściągnie obrus, wejdzie na stołeczek.
W tym wieku następuje gwałtowny rozwój intelektualny. Dziecko obserwuje kształty i rozmiary przedmiotów i potrafi zrozumieć relacje między nimi. Jego poczucie perspektywy rozwinęło się na tyle, że już wie, iż przedmioty wydają się większe lub mniejsze w zależności od odległości, rozróżnia ich kształty i rozmiary. Poza tym wymawia ze zrozumieniem pierwsze dwusylabowe słowa.