Kłopoty z brzuszkiem

1. Ulewanie pokarmu

Nie przekarmiaj dziecka. Po posiłku poczekaj, aż maluchowi się odbije. Starszemu dziecku, które karmisz mlekiem modyfikowanym, zaleca się podawanie mleka typu AR. Ustaw też łóżeczko w takiej pozycji, by wezgłowie było lekko uniesione.

2. Kolka

Reklama

By jej zapobiec, karm dziecko w pozycji uniesionej i pozostaw je w tym ułożeniu ok. pół godziny. Jeżeli maluch je łapczywie, rób przerwy na odbijanie. Często układaj dziecko na brzuszku. Gdy karmisz piersią, zrezygnuj z kawy, ostrych przypraw i warzyw kapustnych.

Reklama

3. Biegunka

Podaj słabą herbatę lub osłodzoną wodę (około 10 ml na kilogram masy ciała). Za każdym razem, gdy dziecko zrobi rzadką kupkę, podaj mu kolejną porcję płynu. Jeżeli karmisz piersią, częściej przystawiaj niemowlę. Po biegunce podawaj przez 2-3 dni maluchowi karmionemu mieszanką mleczną z mniejszą ilością laktozy. Starszemu dziecku nie podawaj mleka, surowych warzyw i owoców (oprócz jabłka).

4. Wymioty

Reklama

Co 10-15 minut podawaj 20-50 ml chłodnego płynu, np. wodę, osłodzoną herbatę, starszym dzieciom - gastrolit lub saltoral.

5. Choroba lokomocyjna

Nie karm dziecka przed podróżą i w trakcie podróży. Gdy nie jest to możliwe, podawaj małe porcje niezbyt tłustych dań, a do picia chłodną herbatę lub wodę. Unikaj gazowanych napojów i słodyczy. Czasem pomaga ssanie plasterka cytryny lub żucie gumy bez cukru. Można też podać vertigoheel, a od 5. roku życia aviomarin.

6. Wzdęcia

Ulgę przyniesie ziołowa herbata, np. z rumianku. Do diety malucha włącz jogurt lub kefir, a ogranicz dania ciężkostrawne, warzywa kapustne i strączkowe, słodycze i gazowane napoje.

7. Zaparcia

Wzbogać dietę dziecka o świeże owoce, sałatki warzywne, ciemny chleb, kaszę gryczaną. Podawaj mu też więcej płynów.

8. Ból brzucha

Niekiedy bywa objawem poważnej choroby. Dlatego uważnie obserwuj dziecko. Na brzuch możesz mu przyłożyć chłodny okład.

9. Czkawka

Niemowlę ułóż na brzuchu. Starszemu dziecku daj kilka kropel cytryny, łyżeczkę cukru, lub zachęć, by wstrzymało na chwilę oddech.

10. Brak apetytu

Podawaj dziecku to, co lubi. Posiłki powinny być o stałych porach, między nimi nie pozwalaj na podjadanie. Ogranicz słodycze.

Dokuczliwe bóle

11. Bóle wzrostowe

Bóle łydek, rzadziej stóp, pojawiające się najczęściej w nocy mogą występować między 3. a 12. rokiem życia. Bolące miejsca posmaruj maścią rozgrzewającą, np. pulmex baby, wick, przyłóż termofor lub zrób dziecku ciepłą kąpiel. Ewentualnie podaj paracetamol. Gdy bóle się nasilają, występuje zaczerwienienie, opuchlizna, ból przy dotykaniu, idź do lekarza.

12. Bolesne ząbkowanie

Podawaj dziecku do gryzienia twarde, chłodne przedmioty. Możesz też masować mu dziąsła palcem lub posmarować je dostępnym w aptece żelem ze środkiem znieczulającym, np. calgelem, dentinoksem.

13. Ból głowy

Bywa skutkiem zmęczenia, stresu, hałasu. W takim wypadku pomocny będzie chłodny okład na czoło. Gdy ból wystąpi po urazie, pojawią się gorączka czy wymioty, idź do lekarza.

Dolegliwości skórne

14. Wysypka

Wykąp dziecko w wodzie z dodatkiem naparu z rumianku, krochmalu lub sody. Później nałóż na skórę krem łagodzący (np. sudocrem, alantan, tormentiol).

15. Kurzajki

W aptece kupisz preparaty na kurzajki, np. vermual, duofilm, brodacid. Stosuj je dwa razy dziennie przez 6-8 tygodni.

16. Potówki

Przecieraj je 2 razy dziennie spirytusem salicylowym lub użyj maści przysuszających, np. alantan, sudocrem. Ubieraj malucha lżej i przykrywaj cieńszym kocykiem.

17. Ciemieniucha

Codziennie myj dziecku głowę i wyczesuj szczoteczką łuszczący się naskórek. Miękkie, miodowe łuski wieczorem posmaruj oliwką i włóż maluchowi czapeczkę. Rano zbierz ciemieniuchę szczotką i umyj główkę szamponem.

19. Oparzenie słoneczne

Stosuj zimne okłady (z wody, jogurtu, mleka) i smaruj ciało kremem z witaminą E, alantoiną, pantenolem (np. penathen, nivea).

20. Odmrożenia

Dłonie i stopy ogrzewaj w letniej wodzie, stopniowo podnosząc jej temperaturę. Nos, uszy, policzki ogrzej dłońmi lub przyłóż ciepły ręcznik. Podaj dziecku do picia coś ciepłego.

Przeziębienie

21. Gorączka

Podawaj dużo chłodnych płynów. Gdy gorączka przekracza 38,5 st. C, podaj paracetamol czy ibuprofen (nigdy lek z kwasem acetylosalicylowym) lub napar ziołowy, np. z kwiatu lipy. Gorączkę obniżą też zimne okłady (na czoło, z boku szyi, w okolicy pachwin) lub kąpiel ochładzająca (zanurz dziecko w wodzie o temperaturze 36 st. C i dolewaj zimną wodę, aż temperatura kąpieli wyniesie 32 st. C. Po 10 minutach wytrzyj malca i połóż do łóżka).

22. Drgawki gorączkowe

Mogą wystąpić przy gorączce powyżej 39 st. C. Zawsze wezwij pogotowie. By uchronić dziecko przed urazami, wsuń mu pod głowę poduszkę i osłoń twarde krawędzie łóżka. Możesz podać czopek przeciwgorączkowy i schłodzić ciało mokrymi ręcznikami.

23. Kaszel

Złagodzą go ziołowe syropy (m.in. sir. Plantaginis, sir. Althae) lub odwary (np. bronchial, pectosan nr 13). Możesz też sama przygotować syrop z cebuli i miodu (posiekaną cebulę zmieszaj z łyżką miodu i odstaw w ciepłe miejsce na 2-3 godziny. Podawaj po łyżeczce 3 razy dziennie). Plecy i stopy malucha możesz posmarować maścią rozgrzewającą (pulmex, herbolan). W domu utrzymuj temperaturę 20 st. C i nawilżaj powietrze.

24. Katar

Niemowlakowi oczyszczaj nosek gumową gruszką. Często układaj malucha na brzuszku i oklepuj plecy. U starszych dzieci przez 3-5 dni można stosować krople, np. xylogel, tyzine. Ulgę przyniesie także płukanie nosa roztworem soli morskiej, np. sterimarem.

25. Ból gardła

Ulgę przyniosą inhalacje. Jeżeli nie posiadasz specjalistycznego urządzenia, zaparz w termosie zioła, np. rumianek lub mieszankę septosan. Gdy przestygną, dodaj sodę (łyżeczkę na szklankę naparu) i poproś, by dziecko wdychało unoszącą się parę. Starszemu dziecku możesz dać leki do ssania (sebidin, chlorchinaldin) lub w aerozolu (tantum verde, hascosept). Dobrze robi płukanie gardła szałwią lub solą.

26. Duszność, świszczący oddech

Niemowlę unieś i podeprzyj twardą poduszką lub złożonym kocem, by nie pochylało się do przodu. Starszemu dziecku każ usiąść i oprzeć się, np. o blat stołu. Otwórz szeroko okno, nawet zimą (otul wtedy malucha kocem). Włącz wodny nawilżacz lub rozwieś mokre ręczniki w pokoju. Możesz też podać chłodną wodę do picia. Dziecku cierpiącemu na astmę podaj leki zalecone przez lekarza. Wezwij pogotowie.

Wstydliwe problemy

27. Owsiki

Wszyscy domownicy muszą zażyć przepisany przez lekarza lek. Pomocniczo można jeść pestki dyni i kiszoną kapustę. Koniecznie wypierz i wyprasuj bieliznę, pościel, kup nowe gąbki, szczoteczki do rąk. Dziecku przytnij krótko paznokcie i dbaj o higienę.

28. Wszawica

W aptece dostępne są preparaty przeciw wszom. Kuracji najlepiej poddać wszystkich domowników. Wypierz pościel, ręczniki (w temperaturze 60 st. C) i ubrania, kup nowe grzebienie i szczotki do włosów.

29. Moczenie w nocy

Przed snem nie podawaj napojów i owoców. Zanim dziecko położy się do łóżka, powinno iść do toalety. W żadnym wypadku nie zawstydzaj ani nie wyśmiewaj dziecka z powodu jego słabości. Wręcz przeciwnie, nagradzaj za "noce suche". Dzieciom po 4. roku życia nie należy zakładać pieluch, bo opóźnia to rozwój kontroli nad pęcherzem.

30. Płaskie stopki

Dziecko powinno codziennie wykonywa ćwiczenia, np. chodzenie na zewnętrznych brzegach stóp i palcach, zbieranie palcami drobnych przedmiotów lub marszczenie tkaniny. Aby wada się nie utrwalała, dziecko powinno nosić odpowiednie buciki - sznurowane lub na rzepy, na grubej, ale dość miękkiej podeszwie, z twardym, wysokim napiętkiem oraz szerokimi noskami. Ortopeda może zalecić odpowiednie wkładki.

Choroby jamy ustnej

31. Zajady

Po karmieniu i gdy maluch się zaślini, wycieraj mu usta. Smoczki dokładnie myj i wyparzaj. Starszym dzieciom podawaj więcej produktów z witaminami z grupy B (np. produktów pełnoziarnistych, nabiału, ryb, zielonolistnych warzyw).

32. Próchnica

Niemowlakowi po posiłkach przemywaj dziąsła gazikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. Wyrastające ząbki delikatnie czyść miękką szczoteczką. Od 3. roku życia, gdy maluch nauczy się płukać usta, można zaczą używać pasty do zębów (początkowo bez fluoru).

33. Pleśniawki

Po posiłkach przecieraj je preparatem na afty, np. aphtinem. Smaruj nim też brodawki, gdy karmisz piersią. Wygotowuj smoczki, butelki, myj przedmioty, których dziecko dotyka.

34. Opryszczka

Stosuj kremy przeciwwirusowe (np. virolex, vratizolin). Pilnuj, by dziecko nie dotykało opryszczki.

35. Zapalenie jamy ustnej

Pęcherzyki i nadżerki powstałe na języku czy śluzówce smaruj sachol-żelem, dentoseptem A lub roztworem gencjany. Pomocne są też płukanki z naparu z rumianku, szałwii.

Atak owadów

36. Ukąszenia

Przemyj ranę wodą z sodą lub posmaruj jednym z preparatów leczniczych, np. fenistilem, autanem.

37. Żądło pszczoły

Usuń je, podważając nożem lub paznokciem. Nie chwytaj go pęsetą ani palcami.

38. Kleszcz

Chwyć go pęsetą jak najbliżej skóry i ciągnij ostrożnie do góry i na boki. Ukąszone miejsce zdezynfekuj.

Nagłe wypadki

39. Skaleczenie

Otarty naskórek przemyj ciepłą wodą i mydłem, a następnie wodą utlenioną. Przyklej plaster z opatrunkiem. Jeżeli rana jest głębsza i bardziej krwawi, przykryj ją sterylną gazą i dość mocno uciśnij. Gdy krwawienie ustanie, załóż opatrunek.

40. Stłuczenie

Postaraj się jak najszybciej przyłożyć na uderzone miejsce bardzo zimny okład, np. owinięte w woreczek foliowy kostki lodu czy opakowanie mrożonki wyjęte z zamrażarki. Dzięki temu możesz zapobiec pojawieniu się siniaka.

41. Drzazga

Miejsce, w którym tkwi drzazga, przemyj wodą z mydłem i przyłóż worek z lodem. Później usuń drzazgę przemytą spirytusem igłą. Następnie zdezynfekuj ranę.

42. Oparzenie

Przez 10 minut schładzaj oparzone miejsce zimną wodą, najlepiej z kranu. Później przykryj ranę czystym materiałem i zabierz dziecko do lekarza.

43. Skręcenie, zwichnięcie

Zwykle dotyczą kostki. Gdy dziecko po urazie skarży się na ból, nie może wykonać ruchu w stawie, a noga szybko puchnie, przyłóż na chore miejsce zimny okład i zawieź dziecko na pogotowie.

44. Złamanie

Unieruchom złamaną rękę czy nogę, wykorzystując deskę, linijkę, itp. (przymocuj je bandażem, kawałkiem tkaniny). Zawieź dziecko do szpitala. Nie podawaj mu nic do jedzenia ani picia.

45. Krwawienie z nosa

Posadź dziecko z lekko pochyloną do przodu głową. Każ mu wydmuchać nos, a następnie ściśnij nos na około 10 minut. Na kark możesz przyłożyć zimny okład. Przez 7-8 godzin dziecko powinno unikać większego wysiłku.

46. Zatrucie chemikaliami

Zadzwoń na pogotowie. Wyjaśnij, co dziecko połknęło. Personel medyczny udzieli Ci wskazówek, co robić.

47. Zadławienie

Niemowlę połóż na swoim przedramieniu - na brzuchu z głową do dołu - i kilka razy uderz między łopatkami. Obróć dziecko i spróbuj usunąć ciało obce z gardła. Gdy maluch dalej się dławi, przyłóż dwa palce do dolnej części mostka i uciskaj w dół i ku głowie. Jeżeli to nie pomoże, na przemian uderzaj w plecy i uciskaj mostek. Starsze dziecko zachęć do odkasływania i uderz kilka razy między łopatkami. Jeśli nie ma poprawy, obejmij dziecko od tyłu, przyłóż pięść do dolnej części mostka, chwyć ją drugą ręką i uciskaj mocno do siebie i do góry.

48. Udar słoneczny

Przenieś dziecko w chłodne miejsce, rozbierz i rób chłodne okłady. Podawaj mu do picia wodę.

49. Ciało obce w oku

Odchyl górną powiekę i naciągnij na dolną, by wywołać łzawienie. Możesz też próbować usunąć okruch chusteczką lub przepłucz oko wodą.

Choroby oczu

50. Jęczmień

By przyspieszyć gojenie, przykładaj ciepłe okłady.

Opr. na podst. "Pani Domu"