Dzieci uczą się, naśladując zachowanie innych. Najpierw obserwują rodziców - jeżeli Ty jesteś bałaganiarą, Twoja pociecha prawdopodobnie też taka będzie! Jeżeli więc wymagasz czegoś od dziecka, wymagaj również od siebie. Dotyczy to wszystkich sfer życia: pijąc coca-colę i jedząc chipsy, dajesz pozwolenie na taką dietę; myjąc ręce przed każdym posiłkiem, uczysz, że tak należy postępować! Z czasem "lista idoli" staje się coraz dłuższa. Maluchy oglądają bajki i zachwycają się postaciami z kreskówek. Przenoszą ich zachowania do swoich codziennych zabaw. Nie tylko odtwarzają przygody Boba Budowniczego, ale także wcielają się w postacie ulubionych bohaterów. Twój synek jest Spidermanem, a Twoja córka Barbie! Malucha fascynuje to, co oni robią, wierzy, że są prawdziwi. W ten sposób postać z bajki staje się idolem - wzorem do naśladowania.
Kilkulatek coraz częściej przedkłada takiego bohatera nad rodziców i nauczycieli. Czy to źle? Nie, pod warunkiem że zadbasz, aby dziecko wybierało pozytywnych bohaterów i potrafiło odróżnić dobro od za! Zanim pozwolisz maluchowi obejrzeć bajkę, zobacz ją sama i sprawdź, czy jest odpowiednia! Oto na co powinnaś zwrócić uwagę:

Bezpieczeństwo
Bajka nie powinna zawierać elementów przemocy. A więc obrazów broni (w tym pistoletów, czołgów, armat), scen wojen, znęcania się, a także widoku krwi. Zwróć uwagę, czy bohaterowie rozwiązują swoje problemy za pomocą rozmowy i negocjacji, czy też uciekają się do agresji!
Realizm
Magia, fantazja, czary - to wszystko jest jak najbardziej wskazane. Ale niektóre bajki pokazują świat wyglądający bardzo realnie, a jednocześnie wplatane są tam elementy nieprawdziwe! Np. kot - rozjechany przez walec wstaje, otrzepuje się i biegnie dalej. Na głowę bohatera spada olbrzymi blok skalny, ale jemu nic się nie dzieje... Takie sceny są bardzo niebezpieczne! Małe dzieci nie potrafią odróżnić fikcji od rzeczywistości - dlatego nie zrozumieją, że to tylko bajka. Co więcej, mogą próbować przenosić obejrzane sceny w życie i podczas zabawy np. męczyć kota. Natomiast sześciolatek może już obejrzeć bajkę o Supermanie czy Spidermanie, ale powinnaś wytłumaczyć mu różnicę pomiędzy prawdą a fikcją. Superbohaterowie są zazwyczaj pozytywnymi postaciami - walczą ze złem, pomagają innym, wspierają młodszych i słabszych, potępiają przemoc. Jeżeli Twoja pociecha wybierze sobie takiego właśnie bohatera na idola - zwróć jej uwagę na te cechy charakteru. Ale podkreśl też, że nie są to osoby prawdziwe - mogą latać czy chodzić po ścianach, ponieważ są postaciami z bajek.
Emocje
Każde dziecko inaczej reaguje na różne sceny. Ty najlepiej ocenisz, co dla Twojego dziecka jest dobre, a co może być zbyt poruszające, niezrozumiałe lub straszne. Gdy Twoja pociecha będzie pierwszy raz oglądać bajkę, obejrzyjcie ją razem. Potem porozmawiajcie na jej temat, byś mogła zorientować się, czy wszystko zrozumiała!

Opr. na podst. "Pani Domu"