W dużych domach czy mieszkaniach opuszczenie pokoiku maleństwa łączy się z ciągłym niepokojem, że dziecko zapłacze, a ty go nie usłyszysz. Nie ma nic gorszego niż wyrzuty sumienia, gdy patrzysz na szlochające bezbronne niemowlę, któremy nie przyszłaś na czas z pomocą. Na szczęście dziś technika daje możliwość monitorowania tego, co dzieje się u twojego bobasa nawet wtedy, gdy bierzesz prysznic czy ucierasz mikserem dziecięce zupki.

Reklama

Nawet, jeśli nie mieszkasz w 400-metrowej willi, warto zaopatrzyć się w elektroniczną nianię. To nic innego jak nadajnik, który umieszczasz w okolicach łóżeczka oraz odbiornik, który masz przy sobie. Dzięki niemu zawsze usłyszysz, czy dziecko kwili, a nawet czy oddycha.

W sklepach znajdziesz mnóstwo różnych elektronicznych niań. Różnią sie parametrami i oczywiście ceną.

1. Zasięg
Jest uzależniony od mocy nadajnika. Im większa moc, tym większa odległość, na jaką możesz oddalić się o odbiornika. Należy dopasować moc urządzenia do wielkości twojego mieszkania: niania "silniejsza" emituje więcej fal, które nie są obojętne dla zdrowia twojego dziecka. Jeżeli masz duży dom, staraj się ograniczyć używanie elektronicznej niani do minimum. Ustawiaj także sprzęt nieco dalej od główki malucha.

Reklama

2. Kanały
Im więcej kanałów (zwanych też częstotliwościami), tym większa szansa, że znajdziesz taki, na którym nie ma zakłóceń. Jest to szczególnie ważne, jeśli za ścianą mieszkają sąsiedzi, którzy także używają urządzeń tego typu.

3. System transmisji
Cyfrowa transmisja jest kodowana, zatem w 100 proc. prywatna i nikt cię nie podsłucha.

4. Zasilanie
Niania może być zasilana bateryjką, akumulatorem, ale także prądem stałym. Najbardziej ekonomiczne są oczywiście akumulatory, które można doładować. Praktycznym rozwiązaniem będą akumulatory niezintegrowane z urządzeniem - możesz mieć zawsze zapasowy komplet. W przypadku ładowarki wbudowanej w urządzenie, jeśli sprzęt się rozładuje, będziesz musiała czekać, aż akumulator się napełni. Sprzęt na baterie może być także używany na świeżym powietrzu, na przykład w ogrodzie.

5. Sygnalizowanie
Niektóre urządzenia sygnalizują ruch w pokoju dziecka światłem, inne wibracjami. Sama musisz zdecydować, co bardziej ci odpowiada.