Jego męskie ego, czyli co facet ma w środku

red.kob. | 2007-11-05 23:11 | Aktualizacja: 20:19
Jego męskie ego, czyli co facet ma w środku

Jego męskie ego, czyli co facet ma w środku / Inne)

Ktoś powiedział, że mężczyzna jest nieskomplikowany w obsłudze, bo ma tylko jedną dźwignię. Czy na pewno? My, kobiety, niby mamy szósty zmysł, a jednak tak rzadko rozumiemy, o co chodzi płci przeciwnej. Dlaczego? Być może dlatego, że mężczyzna nie czuje - za to myśli i działa. Nie wierzysz? Zróbmy mały eksperyment.

reklama


Czasami masz wrażenie, że mężczyzna w ogóle nie posiada emocji? Zrób mały eksperyment i zapytaj: "Powiedz mi, co czujesz?”. Założę się, że odpowie: "Myślę, że…”. Bo oni nie czują, tylko myślą i działają. Wyrażanie emocji, mówienie o nich, jest przecież takie niemęskie! Alon Gratch, autor książki "Gdyby mężczyźni umieli mówić”, chcąc nam, kobietom, przybliżyć świat męskich emocji, wyróżnił i opisał siedem cech psychologicznych, wyjaśniających, dlaczego tak trudno wyciągnąć od mężczyzny, co czuje. Do tego dodaliśmy siedem typowych męskich nastrojów, które są dla nas kompletnie niezrozumiałe. A dodatkowo czasem bywają bardzo raniące.

TO WSZYSTKO PRZEZ CIEBIE

Kiedy pytasz go, czy Cię kocha, burczy pod nosem: "No przecież wiesz”. Rzadko Cię chwali, za to krytykuje na każdym kroku. Nie pozwala Ci obciąć włosów, bo lubi długie, a gdy wychodzicie gdzieś razem, obowiązkowo musisz założyć buty na obcasach. Zwłaszcza gdy wybieracie się na przyjęcie do jego firmy, sterczy Ci nad głową i komentuje: "Coś Ty na siebie włożyła? No nie, w tym to nigdzie ze mną nie pójdziesz”. Czasami czujesz się jak jego osobista niewolnica, która ma mnóstwo obowiązków i absolutnie żadnych praw. A ożenił się z Tobą pewnie z łaski. Na przyjęciu w ogóle się Tobą nie zajmuje, za to obtańcowuje koleżanki z pracy, a po powrocie robi ci awanturę, że byłaś wyzywająca, uwodziłaś jego szefa i musiał za ciebie świecić oczami.

O co tu chodzi?

Zdaniem Alona Gratcha, jednym z ważniejszych powodów blokujących ujawnianie się męskich emocji jest wstyd, czyli syndrom "chłopaki nie płaczą”. Mówienie o uczuciach jest dla faceta stratą czasu. On ma tyle do zrobienia - przede wszystkim musi udowodnić światu i sobie, że jest prawdziwym mężczyzną. A kiedy coś mu nie wychodzi, to jesteś jego "chłopcem do bicia”. Bo wbrew powszechnej opinii, mężczyznę bardzo łatwo zranić. A gdy doświadcza własnej słabości lub czuje, że się w czymś nie sprawdza, za wszelką cenę stara się pozbyć poczucia, że jest niedoskonały i przerzuca je na kogoś innego, najczęściej na osobę mu najbliższą. Czyli Ciebie.

Co można z tym zrobić?
• Nigdy nie wyśmiewaj jego wrażliwości ani nie rób aluzji do tego, że jest niedoskonały. "Jesteś do niczego” (zwłaszcza w pracy lub w sypialni) - to dla mężczyzny najgorsza obelga, której pewnie nigdy Ci nie wybaczy.
• Kiedy Cię krytykuje, nie daj się sprowokować. Uwierz, że to naprawdę nie chodzi o Twoją nową fryzurę, ale pewnie w pracy coś mu nie wyszło. W takich sytuacjach
milczenie jest złotem. Chyba że dopiekł Ci do żywego, wtedy powiedz mu otwarcie, że nie chcesz być w ten sposób traktowana.
• Odbijaj piłkę w jego stronę. Na zaczepkę: "Coś Ty na siebie włożyła?”, odpowiedz: "Kochanie, może poprawić ci krawat. Chyba coś z tyłu się marszczy?”.

czytaj dalej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

red.kob.

Źródło: dziennik.pl
1234następna »
Wypowiedzi: 3
 • ~WOLF2013-03-14 23:45

  Pisala kobieta

 • ~Paki2012-08-28 23:28

  sorry, za błędy - miałam na myśli
  *przedstawienie
  *coś poradzić

 • ~Paki2012-08-28 23:25

  Myślałam, że ten artykuł ma na celu przedstawienia w zarysie męskiej psychiki, a nie poradnika podobnego do zupki z torebki - prostej w przygotowaniu, szybkiej, ale niezbyt smacznej i niezdrowej. Nie podoba mi się do tego narracja utrzymana w formie nakazów i zakazów... Oczywiście będących jedynymi słusznymi sposobami postępowania, nie poddającymi się żadnym indywidualnym uwarunkowaniom mężczyzny. Jednak najbardziej zirytował mnie pomysł głaskania męskiego ego i wyrzekania się własnego! Jeśli już mogłabym tutaj zaradzić na problemy w relacjach damsko-męskich to jednak umiejętność stawiania na swoim i życie w zgodzie z własnymi potrzebami uznałabym za bardzo istotne. Żaden mężczyzna nie będzie szanował kobiety starającej się postępować wyłącznie zgodnie z jego sposobem myślenia.


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV