Gdyby chcieć trzymać wszystkie papiery, które człowiek dostaje do rąk w ciągu całego życia, to ani chybi zaspokoiłoby to potrzeby niewielkiej papierni. Raz na jakiś czas trzeba zrobić w nich porządek. Ale co zostawić, a co skierować do kosza?

Co możesz spokojnie wyrzucić?

Reklama

Stare gwarancje, np. na lodówkę, którą masz od pięciu lat, stare rachunki sklepowe za buty, ciuchy, nieaktualne umowy (ale nigdy nie wyrzucaj świadectw pracy!), starsze niż 10 lat oświadczenia podatkowe, PIT-y i rachunki, na podstawie których dokonywalaś odliczeń od podatków.

Co i jak długo powinnaś trzymać?

Najkrócej, bo przez 3-4 miesiące możesz przetrzymywać potwierdzenia traksakcji dokonywanych kartami kredytowymi lub debetowymi – tak na wypadek, gdybyś chciała coś sprawdzić, gdy nabierzesz podejrzeń co do zestawień przysyłanych przez bank. Przez rok trzymaj wyciągi z kont bankowych. Jeśli chodzi o potwierdzenia zapłaty rachunków za czynsz, gaz światło, to warto je trzymać przez co najmniej dwa lata. Pamiętaj, by szybko nie pozbywać się dokumentów samochodowych, nawet na te auta, które już sprzedałaś (np. kopii świadectwa legalności samochodu) .

Reklama

Co musisz mieć pod ręką i nigdy nie wyrzucać?

Umowy notarialne, np. kupna mieszkania, dokumenty takie jak, świadectwa urodzenia dzieci czy twoje. Umowy z firmami ubezpieczeniowymi (gdy sąsiad cię zalewa, to nie masz raczej czasu na grzebanie w papierach), umowy kredytowe, historie chorob (jeśli masz takie dokumenty).

Reklama

__________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Jak powinni pachnieć Tusk i Kaczyński
>>> Zaszła w ciążę, będąc już w ciąży
>>> Ta gwiazda rozebrała się dla innych kobiet