Tematem tegorocznej kampanii jest rola rodziny i wsparcia bliskich w skutecznej terapii choroby. Depresja dotyka, bowiem nie tylko chorego, ale w istotny sposób wpływa na funkcjonowanie całej rodziny.

Reklama

W ramach Forum Przeciw Depresji 2008, dla szerokiego grona zainteresowanych, zaplanowano interesujące spotkania, wykłady i konsultacje specjalistów. Pierwszy Dzień Otwarty odbędzie się już1 marca, w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Zielna przy ulicy Zielnej 37.

W programie:

•11.00 otwarcie wykładów z udziałem Honorowego Ambasadora akcji, Jolanty Fraszyńskiej,

•11.30 wykład "Depresja a uzależnienie", dr n. med. Bogusław Habrat,

Reklama

•12.30 wykład "Depresja - choroba społeczna", doc. dr hab. med. Janusz Heitzman,

•13.30 wykład "Depresja w rodzinie", dr n. med. Magdalena Namysłowska

•11.00 - 16.00 spotkania ze specjalistami, możliwość bezpłatnych konsultacji i porady lekarzy psychiatrów.

Tegoroczna edycja Forum Przeciw Depresji, zawita z Dniami Otwartymi do innych pięciu dużych miast: 4 marca do Gdańska, 6 marca do Szczecina, 11 marca do Krakowa, 12 marca do Katowic i 14 marca do Lublina.

Terminy i lokalizacje dni otwartych w pozostałych miastach:

Reklama

4 marca Gdańsk - g.14.00-18.00, Al. Grunwaldzka 82, VNS VENUS GROUP IIIp

6 marca Szczecin - g. 14.00-18.00, Al. Wojska Polskiego 75, Hotel Atrium

11 marca Kraków - g. 14.00-18.00, ul. Miodowa 15, Centrum Artystyczno Konferencyjne Eljot

12 marca Katowice - 14.00-18.00, ul. Chorzowska 50, Centrum Konferencyjne Chorzowska 50

14 marca Lublin - g.14.00-18.00, ul. Lubomelska 14, Hotel i Restauracja Campanile

"Rodzina jest najważniejsza”.

Wywiad z Jolantą Fraszyńską, Ambasadorem Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Forum Przeciw Depresji

Dlaczego zdecydowała się Pani po raz kolejny pełnić rolę Ambasadora kampanii Forum Przeciw Depresji?

To bardzo ważna kampania. Na świecie, a więc i w Polsce, liczba osób cierpiących na depresję ciągle rośnie. Sama mam wśród bliskich osobę, która zmaga się z tą chorobą. To ważne żeby podkreślać, że depresja jest chorobą. Jej leczenie wymaga zaangażowania bliskich chorego, ich wsparcia i ciepła. Chciałabym, żeby jak najwięcej osób zdawało sobie z tego sprawę, stąd mój udział w Kampanii Forum Przeciw Depresji.

Czy depresja naprawdę jest aż takim problemem w Polsce?

W Polsce, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, depresja jest problemem szczególnie istotnym. Choroba ta jest u nas tematem tabu. Wiele osób uważa ją za objaw po prostu złego humoru. Tymczasem depresja nie minie sama. Szacuje się, że na depresję może cierpieć nawet 20 proc. Polaków, z czego terapię podejmuje bardzo niewiele osób. Ludzie nie uznają depresji za chorobę, wstydzą się zwrócić

o pomoc. Zdarza się nawet, że od chorego odwraca się rodzina. W takiej sytuacji edukacja jest bardzo ważna.

Jaka jest rola rodziny chorego?

Najważniejsze jest żeby rodzina była przy chorym. Chorzy na depresję mają poczucie osamotnienia, należy uświadomić im, że wszyscy ich wspierają, że są akceptowani i kochani. Powinniśmy pokazać choremu, że rozumiemy jego cierpienie, że nie jest nam ono obojętne. Można też spróbować skłonić go do podjęcia jakiejś aktywności, zabrać na spacer, do kina, koniecznie wspólnie z nami, ale nie na siłę.

Co powinniśmy zrobić, jeżeli nasi najbliżsi mają objawy depresji?

Powinniśmy zadbać o to, żeby mieli prawidłową opiekę i skorzystali z pomocy specjalistów. Depresja jest poważną chorobą, w której istotne jest leczenie farmakologiczne. Leki antydepresyjne trzeba zażywać, przez co najmniej 6 miesięcy. Musimy dopilnować, aby chory się do tego dostosował, upewnić się, że nie przerwie leczenia, kiedy poczuje się trochę lepiej. Bliscy chorego na depresję powinni zwrócić na niego szczególną uwagę. To może być kwestia życia i śmierci. Na pewno nie powinni mówić „weź się w garść”, „nie przesadzaj”, „przestań się nad sobą użalać”. To może pogorszyć jego stan.

Czym jest Forum Przeciw Depresji?

Forum Przeciw Depresji jest kampanią edukacyjną. Jej celem jest uświadomienie Polakom, że depresji nie można bagatelizować i należy ją leczyć. W ramach forum chcemy też ułatwić chorym i ich rodzinom możliwość skorzystania z pomocy. W tym celu organizujemy dni otwarte, w czasie, których każdy może przyjść i skorzystać z porady specjalisty. Najbliższy dzień otwarty odbędzie się 1 marca w Warszawie. Planujemy też zorganizować podobne konsultacje w Gdańsku, Szczecinie, Krakowie, Katowicach i Lublinie. W ubiegłym roku w Dniu Otwartym w samej tylko Warszawie wzięło udział ponad 300 osób.

Czym jest depresja?

To poważna choroba współczesnego świata, której nie można lekceważyć. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja stanowi obecnie czwarty, najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Dotyka wszystkie grupy społeczne, bez względu na płeć, wiek i wykształcenie. U każdego chorego może mieć zróżnicowane podłoże i inne objawy, dlatego tak trudno ją rozpoznać.

Depresja to choroba duszy i ciała, objawia się dolegliwościami psychicznymi jak i fizycznymi, przypisywanymi innym chorobom. Objawy depresji są często interpretowane wśród najbliższych jako brak woli, lenistwo, słabość charakteru, uchylanie się od wypełniania codziennych obowiązków.

Zmniejsza to samoocenę chorego, wzmaga poczucie winy, bezsilności i samotności w walce z samym sobą. Ograniczona wiedza społeczeństwa na temat objawów depresji i konieczności jej leczenia utrudnia diagnozowanie i efektywną terapię chorych. Nieleczona depresja prowadzi do znacznego spadku poziomu aktywności życiowej, jest także przyczyną samobójstw wśród chorych.

Inicjatorem ogólnopolskiej kampanii jest firma Servier Polska, która organizuje akcję przy współpracy z Fundacją Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, zajmującą się również udzielaniem pomocy osobom zmagającym się z problemem depresji.