Konkurs ogłoszono 8 marca. "Zorganizowano go po to, żeby zebrać informacje na temat pań, które miały wpływ na zmianę sposobu postrzegania kobiet i które w ciągu ostatnich 10 lat działały na rzecz przełamywania stereotypów dotyczących płci w Europie" - powiedziała PAP dr Monika Ksieniewicz z Wydziału ds. Równości Kobiet i Mężczyzn na Rynku Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. "To ma być swoista baza danych, a zarazem inspiracja dla innych kobiet" - dodała.

Reklama

Konkurs ogłaszany będzie co roku. Każdego roku 12 laureatek trafi na karty kalendarza zatytułowanego "Kobiety inspirujące Europę".

Obok Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, wśród laureatek znalazły się m.in. Maria de Lourdes Pintasilgo - pierwsza i jak do tej pory jedyna kobieta-premier Portugalii, Seyran Ates - niemiecka prawniczka pochodzenia kurdyjskiego, Chrissie Wellington - brytyjska triatlonistka, kilkakrotna mistrzyni świata, Michaela Miroiu - rumuńska obrończyni praw kobiet.

Oficjalna premiera kalendarza odbędzie się 3 grudnia.

Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn został powołany po to, żeby promować równouprawnienie. "Chodzi o to, żeby nie mówić tylko o dyskryminacji; o kobietach jako jej ofiarach, ale pokazywać pozytywne aspekty równouprawnienia. Istnieje potrzeba pokazywania kobiet aktywnych, a konkursy takie jak ten na Kobietę Europy pomagają zmieniać sposób postrzegania płci" - podkreśliła Ksieniewicz.

Reklama

Jaruga-Nowacka urodziła się w Gdańsku w 1950 r. Była posłanką II, IV, V i VI kadencji, w latach 2001-04 Jaruga-Nowacka pełniła funkcję pełnomocniczki rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, w latach 2004-06 była wicepremierem i ministrem polityki społecznej w rządzie premiera Marka Belki.

Wielokrotnie występowała w obronie praw człowieka i osób dyskryminowanych, za co została wyróżniona w 2005 r. przez organizacje działające na rzecz praw kobiet nominacją do Pokojowej Nagrody Nobla.