Maluchy często wkładają zabawki czy rączki do buzi. Natomiast rodzice zazwyczaj ograniczają się do zwracania uwagi dziecku, ewentualnie próbują je zawstydzić (np. to brzydko tak robić) lub przestraszyć (jak będziesz dłubać w nosie, to będzie wielki i wstrętny). Ale w ten sposób nie da się rozwiązać problemu. Najpierw spróbuj znaleźć przyczynę i ją zlikwidować!

1. Ssanie palca

To nawyk, który pojawia się najwcześniej - już u 4-miesięcznych niemowląt, ale może też wystąpić u kilkulatka. To naturalny odruch, który uspokaja malucha. Wkłada więc palec do buzi, gdy jest głodny, smutny, zmęczony, samotny.

Co możesz zrobić:

Przede wszystkim okaż dziecku więcej czułości i zainteresowania: przytulaj je, spędzaj z nim dużo czasu. Zadbaj, by się nie nudziło, jeżeli powodem jest głód - podsuń np. owoce do jedzenia. Nigdy nie wyśmiewaj dziecka. Jeżeli malec ssie palce w nocy, możesz wkładać mu rękawiczki.

2. Dłubanie w nosie

To jeden z mniej estetycznych, ale częstych nawyków. Powodem mogą być kłopoty zdrowotne (np. wysychająca śluzówka lub alergia). Czasem dzieci po prostu naśladują zachowania innych - kolegów lub… dorosłych, a czasem robią to z nudów!

Co możesz zrobić:

Przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem, by wykluczyć nieżyt nosa. Jeżeli maluch ma wyschniętą śluzówkę, możesz smarować ją np. oliwką. Zadbaj, aby mieszkanie było odpowiednio nawilżone. Zwracaj uwagę dziecku, że dłubanie jest nieładne i pilnuj, by miało przy sobie chusteczkę. Zadbaj też, by się nie nudziło - dzieci często dłubią w nosie np. podczas oglądania bajek, a rzadko, gdy budują z klocków…

3. Kręcenie włosów

Dzieci kręcą włosy, gdyż taka czynność je uspokaja. Robią to, gdy są senne, zmęczone lub się nudzą. Najczęściej bawią się włosami tuż przed zaśnięciem.

Co możesz zrobić:

Twoja pociecha daje ci do zrozumienia, że czuje się samotna - postaraj się jak najczęściej dotrzymywać jej towarzystwa. Zwróć uwagę, w jakich momentach pojawia się ten nawyk i postaraj się je wyeliminować. Wprowadź zasadę regularnego czytania bajek przed snem. Połóż się w łóżku obok dziecka lub usiądź tak, by mogło przytulić się do ciebie i oglądać ilustracje.

4. Mruganie oczami

Najczęstszą przyczyną jest obecność w oku ciała obcego. Może to być też np. zawijająca się do środka rzęsa. Innym powodem jest tik nerwowy. Nawyk mrugania często trwa przez wiele lat!

Co możesz zrobić:

Koniecznie wybierz się z dzieckiem do okulisty - powinien dokładnie sprawdzić, czy do oka nie dostało się jakieś ciało obce. Jeżeli wszystko jest w porządku, obserwuj dziecko. Zwróć uwagę, w jakich sytuacjach mruga - pokłóciło się z kolegami, jest zdenerwowane, boi się czegoś? Zastanów się, jak możesz mu pomóc. Dzieci często zdają sobie sprawę ze swojego tiku i wstydzą się go. Nie pogłębiaj niepokoju malucha!

5. Obgryzanie paznokci

W ten sposób dzieci reagują na stres. Czasem zdarza się, że maluch podpatrzy takie zachowanie u dorosłych i zaczyna je naśladować - np. z nudów. Jednak najczęstszym powodem są kłopoty emocjonalne!

Co możesz zrobić:

Dokładnie przyjrzyj się maluchowi. Co go niepokoi? Zastanów się, czy powodem są kłopoty w szkole, brak akceptacji rówieśników, brak zrozumienia u dorosłych, zbyt duże wymagania wobec niego? A może wy często się kłócicie i dziecko to przeżywa? Przede wszystkim rozwiąż te problemy - porozmawiaj z wychowawczynią, z mężem! Możesz też zadbać, by dziecko nie siedziało bezczynnie - gdy np. ogląda bajkę lub czyta książkę, daj mu coś lekkiego do jedzenia (najlepiej owoce). Zadbaj też, aby miało więcej ruchu - wzmożona aktywność i wysiłek pomogą mu rozładować napięcie.

Oprac. na podst. "Pani Domu"