Blada, szara cera, słabe, suche włosy i łamliwe paznokcie to sygnały, że naszemu organizmowi brakuje witamin i mikroelementów. Nic dziwnego. W wakacje jemy mało - bo upał odbiera apetyt, bo nie chcemy wstydzić się na plaży. Jemy byle co w pośpiechu, bo szkoda czasu a naokoło tyle atrakcji. Niedobór składników pokarmowych najszybciej odbija się na naszej skórze a słońce, wiatr i słona woda dopełniają dzieła. Nawet najlepsze kremy nie pomogą - większość ich komponentów nie jest w stanie przeniknąć do najgłębszej warstwy skóry. To może nutrikosmetyki?

Reklama

Najlepsza dieta dla skóry
Większość z nas nie jest w stanie zjeść wszystkiego, czego potrzebuje skóra. To nasz największy narząd, ma około 1,5 metra kwadratowego powierzchni i waży ponad 4 kilogramy. Niedobory witamin i mikroelementów w diecie można uzupełnić ich suplementami w pastylkach. Własne wymagania ma także skóra. Z myślą o niej opracowano suplementy zwane nutrikosmetykami. Nutrikosmetyki stworzyli wspólnie specjaliści od żywienia i dermatolodzy. Odżywiają i upiększają skórę, a ich składniki pochodzą także z żywności. Doustne kosmetyki zawierają witaminy, minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe, kompleksy białek z ryb głębinowych oraz wyciągi z warzyw bogate w składniki odżywcze. W jednej tabletce bądź kapsułce znajduje się, w skoncentrowanej formie, to wszystko, czego najbardziej potrzebują skóra, włosy i paznokcie. Zawarte w pigułkach substancje docierają razem z krwią do każdej komórki skóry.


Co jest w kapsułce kosmetyku ?

Nutrikosmetyki są produkowane z zastosowaniem technologii opracowanych przez specjalistów koncernów farmaceutycznych, producentów farmaceutyków i specjalistów od żywienia. Wyprodukowanie kosmetyku poprzedzają badania pozwalające ustalić, jakie składniki odżywcze działają korzystnie na skórę i w jakich stężeniach są skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla organizmu. Ważne jest, aby witaminy i mikroelementy docierały w odpowiedniej ilości do skóry, ale ich przyjmowanie nie powinno zagrażać przedawkowaniem. Oto najczęstsze składniki nutrikosmetyków:

Reklama

1. Izoflawony sojowe: korzystnie wpływają na zmiany związane z menopauzą, która nasila objawy starzenia się skóry. Mają działanie przeciwutleniające.
2. Witamina C: jest silnym przeciwutleniaczem, chroni struktury lipidowe skóry. Uczestniczy w syntezie kolagenu, sieci elastycznych włókien, od których zależy jędrność skóry.
3. Witamina A: przyspiesza odnowę naskórka. Jest niezbędna do utrzymanie jego prawidłowego stanu. Likwiduje przebarwienia i nadaje skórze zdrowy złocisty kolor.
4. Kwas pantotenowy: bierze udział w przemianach białek, tłuszczów, węglowodanów. Zmniejsza podatność na infekcje, przyspiesza gojenie ran.
5. Biotyna: uczestniczy w metabolizmie tłuszczów oraz aminokwasów i węglowodanów. Przeciwdziała wypadaniu włosów i łysieniu. Łagodzi wypryski i procesy zapalne skóry.
6. Cynk: wchodzi w skład enzymów biorących udział w różnych przemianach zachodzących w organizmie. Jest niezbędny do prawidłowej syntezy białek. Wpływa korzystnie na skórę, paznokcie i włosy.
7. Likopen czerwony: barwnik roślinny. Ma silne działanie przeciwutleniające. Chroni kolagen, a tym samym wspomaga utrzymanie grubości naskórka i gęstości skóry, zapobiegając jej starzeniu się.
8. Kwas krzemowy: zapewnia odpowiednią elastyczność i sprężystość skóry oraz naczyń krwionośnych. Korzystnie wpływa na włosy i paznokcie.
9. Polisacharydy: (kosmetyki zawierają kompleks białkowo-polisacharydowy z fauny morskiej) są niezbędnym czynnikiem umożliwiającym wiązanie i zatrzymanie wody w skórze
10. Koenzym Q10: wspiera regenerację komórek, chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi.








W aptekach dostępna jest cala rozmaitość suplementów diety w różnorodny sposób wspomagających zdrowie i urodę. Za ich pomocą poprawisz kondycję skóry: wygłądzisz ją, ujędrnisz czy zawalczysz z cellulitem. Wzmocnisz paznokcie i włosy, zapobiegniesz wypadaniu i zapewnisz stymulację wzrostu tych ostatnich. Ale uwaga! Pamiętaj, by przed zastosowaniem takich tabletek poradzić się lekarza i farmaceuty. Mimo, że dostępne są bez recepty. Nierozsądne i przesadne stosowanie suplementów podrażnia żołądek i może mieć negatywne skutki zdrowotne. Dlatego najlepiej traktuj je tylko jak interwencję kryzysową a na co dzień niedobory odżywczych składników uzupełniaj naturalnie, za pomocą zdrowej diety.