Kogo czytelnicy "Machiny" widzą w roli warszawskiej syrenki? Ostrą, bezkompromisową dziennikarkę Radia ZET, Monikę Olejnik. Olejnik dzięki swojej inteligencji, dowcipowi i niezwykłym umiejętnościom konwersacji mogłaby być wzorem nie tylko dla warszawianek, ale dla wszystkich Polek, które karierę stawiają wysoko wśród swoich priorytetów.

Piotr Metz, redaktor naczelny "Machiny" jest szczególnie zadowolony z faktu, że plebiscyt wygrała kobieta, która tak świetnie radzi sobie w zdominowanym przez mężczyzn świecie polityki i zajmuje się ważnymi dla Polski sprawami. Znaczące jest, że taki konkurs wygrała dziennikarka, a nie jakaś kolorowa gwiazda znana z bywania na salonach. Monika Olejnik codziennie przepytuje polityków w "Gościu Radia ZET", a w niedzielę przedstawicieli różnych partii gości w "Siódmym dniu tygodnia".

Po raz pierwszy wybór symbolu współczesnej warszawianki redakcja oddała w ręce czytelników. W zeszłym roku dziennikarze sami dokonali wyboru i na okładce w odpowiedniej stylizacji pojawiła się Edyta Górniak.