Na zlecenie ING Usługi Finansowe S.A. przeprowadzono badanie, mające na celu sprawdzenie wiedzy Polek o ich przyszłej emryturze i planach związanych z finansowym zabezpieczeniem swojej przyszłości. Wyniki nie napawają optymizmem.

Okazało się, że Polki bardzo niechętnie zastanawiają się nad tym, jak będą wyglądały ich finanse po zakończeniu aktywności zawodowej. Jednocześnie emeryturę bardzo często kojarzą z biedą. Mimo to nie robią nic, by zabezpieczyć swoją przyszłość. Jedynie 20 % Polek oszczędza na dodatkową emeryturę.

Niewiedza niestety idzie w parze z nienajlepszą sytuacją przyszłych emerytek. Kobiety średnio zarabiają o 20 % mniej niż mężczyźni, o 5 lat wcześniej przechodzą na emeryturę. Pojawia się również kwestia częstych urlopów wychowawczych, bezpłatnych urlopów na opiekę nad dzieckiem - kiedy to pracodawca nie opłaca składek ZUS.

W efekcie kobiety otrzymują świadczenia emerytalne niższe niż mężczyźni. Co można zrobić, by zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo na przyszłość? Przede wszystkim pracować dłużej. Jeśli to tylko możliwe, nie przechodzić na przedwczesną emeryturę, lub tuż po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jeśli tylko Twoja sytuacja finansowa Ci na to pozwala - oszczędzaj. Najprostszym rozwiazaniem jest tu trzeci filar i Indywidualne Konta Emerytalne, czyli dobrowolne składki na dodatkową emeryturę - to znacznie zwiększy Twoje bezpieczeństwo fonansowe w przyszłości.