Ranking celów maturzystów sporządziła GfK Polonia na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Badani mieli przyznać wskazanym odpowiedziom od 1 do 100 punktów.

Młodzi najczęściej punktowali perspektywę posiadania za kilka lat żony lub męża - ta odpowiedź zdobyła rekordowe 73,1 punktów. Mniej ważne, niż szczęście małżeńskie, okazało się zabezpieczenie materialne i praca przynosząca dobre dochody. Jednak zdaniem młodych dochody te nie muszą zapewniać luksusów, które znalazły się na końcu stawki.

Inne marzenia, które znalazły się w czołówce marzeń maturzystów, to m.in.zdrowie, życie w zgodzie z własnym sumieniem oraz utrzymywanie dobrych relacji z rodzicami. Okazuje się więc, że młode pokolenie ponad dobra materialne przedkłada bezpieczny byt i charakteryzuje się raczej tradycyjnym pojmowaniem rodziny. Eksperci zaznaczają, że taka hierarchia odpowiedzi wskazuje na dojrzałość emocjonalną dzisiejszych 19-latków.

Trudność respondentom sprawiło za to wyobrażenie sobie swojego życia za 10 lat. Może to być spowodowane pewną beztroską lub świadomością dynamicznych zmian na rynku pracy, które wymagają dużej elastyczności od wkraczających na niego pracowników.