Napoje gazowane wysysające tlen z organizmu? Zachęta do masaży z zastosowaniem końskiego łożyska? Te dziwaczne wypowiedzi postanowiła wziąć pod lupę brytyjska fundacja Sense About Science. Przyczyną było zaniepokojenie negatywnymi skutkami, jakie mogą wywołać na bezrefleksyjnie słuchających ich zwolennikach.

GNIJĄCE MIĘSO I ZABÓJCZE BĄBELKI

Gnijące mięso zalega latami w trzewiach, co prowadzi do śmiertelnych chorób – tak przekonywała modelka Heather Mills, była żona sir Paula McCartneya. Paranoję w podobnym duchu szerzyła inna gwiazdka, ostrzegająca przed spożywaniem… napojów gazowanych. Bynajmniej nie z powodu możliwych wzdęć i kłopotów trawiennych. Hollywoodzka aktorka Shilpa Shetty przestrzega przed bąbelkami, które „wysysają cały tlen z ciała i sprawiają, że skóra staje się pomarszczona i odwodniona”.

czytaj dalej


TERAPIE OCTOWE I MASAŻ KOŃSKIM ŁOŻYSKIEM

Chcesz być szczupła? Pij ocet! Na taki dziwaczny pomysł wpadły między innymi Cindy Crawford i Megan Fox. Co więcej, zachęcały do tego samego swoich fanów… Dziwaczne medykamenty przydają się niektórym celebrytom również w zastosowaniu zewnętrznym. Napastnik Arsenalu Robin van Persie wychwalał lecznicze właściwości masażu z użyciem wyciągu z końskiego łożyska. Macie ochotę spróbować?

czytaj dalejNA PRZEKÓR SPRAWDZONYM TEORIOM NAUKOWYM

Można też w sposób najbardziej oczywisty zakwestionować najbardziej sprawdzone teorie naukowe. Tak uczyniła Sarah Palin, była kandydatka na wiceprezydenta USA. Stwierdziła, że „nie wierzy, iż ludzie - istoty myślące i kochające - pochodzą od ryb, którym wyrosły nóżki i wypełzły na ląd”. Pani gubernator z resztą w niechlubnym zestawieniu znalazła się już po raz drugi. W zeszłym roku zasłużyła sobie na to kwestionowaniem sensu badań genetycznych muszki owocówki. W nadchodzącym roku szczególnie uważnie Sense About Science będzie przysłuchiwać się wypowiedziom sportowców – w związku z nadchodzącymi rozgrywkami pucharu świata w piłce nożnej i igrzyskami olimpijskimi to na nich w szczególności zwrócone będą światła reflektorów.

czytaj dalej


UWAŻAJ, ZANIM ZACZNIESZ NAŚLADOWAĆ GWIAZDĘ

Ranking Sense About Science powstał już po raz trzeci. W każdym przypadku badacze podkreślają, że wyżej wymienione „rewelacje” gwiazd nie mają za grosz naukowego sensu. Organizacja zaprasza zatem słynne osoby, by konsultowały z jej naukowcami plany swoich publicznych oświadczeń dotyczących zagadnień naukowych. Gdyby gwiazdy posłuchały, wielu ślepo zapatrzonym w nich fanom z pewnością wyszłoby to na zdrowie…