Ciepłe kraje kuszą zwłaszcza podczas długiej, polskiej zimy. Nie każda z nas jest fanką białego szaleństwa, a gdy temperatura spada poniżej zera, pakuje się i ucieka w tropiki. W niektórych rejonach świata można o tej porze roku wylegiwać się na plaży. Aby ta sielankowa perspektywa nie została niczym zmącona, przygotuj się odpowiednio do dalekiej wyprawy. Przed podróżą załatw takie oto sprawy:

- Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdziesz zawsze aktualne ostrzeżenia, dotyczące ruchu turystycznego. Sprawdź, czy kraj, do którego się wybierasz nie jest w jakikolwiek sposób zagrożony, na przykład terroryzmem.

- Zaopatrz się w gotówkę. Jeśli myślisz, że sama karta kredytowa - nawet złota - wystarczy, to jesteś w błędzie. Naiwnością jest także myśleć, że na każdym rogu w kraju, do którego się wybierasz jest punkt wymiany waluty czy bank. Musisz mieć pieniądze na taksówkę, zakup jedzenia czy napiwki.

czytaj dalej...


- Skseruj wszystkie swoje dokumenty podróżne: stronę paszportu ze zdjęciem, ubezpieczenie, badania lekarskie itp. W przypadku, gdy zgubisz dokumenty (albo nie daj Boże ktoś cię okradnie) będziesz miała możliwość udowodnienia swojej tożsamości w konsulacie czy w ambasadzie RP.

- Idź do dentysty! Nie ma nic gorszego, niż poszukiwanie w środku nocy za granicą kraju stomatologa, który ulży ci w cierpieniu. Nawet jeśli ta szóstka tylko trochę ćmi... możesz mieć pewność, że w środku urlopu rozboli cię na dobre.

- Zapłać rachunki, nawet te zaległe. Z podróży na pewno wrócisz z mocno nadszarpniętym budżetem, więc zawczasu załatw płatności. Nie ma nic gorszego, niż konstatacja, że oto przepuściło się pieniądze, które były przeznaczone na ratę kredytu...

- Nie zapomnij powiedzieć najbliższym, gdzie masz zamiar się zatrzymać (zostaw adres hotelu) i jaka będzie trasa twojej wycieczki - tak na wszelki wypadek.