Świadczenie pielęgnacyjne - komu będzie przysługiwać?

X

Specjalny zasiłek opiekuńczy otrzyma osoba opiekująca się dorosłym niepełnosprawnym członkiem rodziny. Jego przyznanie będzie jednak uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego.

Takie zmiany w zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego przewiduje wysłany już do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Zgodnie z zapowiedziami rządu prawo do tego świadczenia w obecnym brzmieniu przepisów zachowają tylko ojciec, matka, opiekun prawny oraz rodzina zastępcza spokrewniona z dzieckiem. Co więcej wysokość świadczenia dla nich wzrośnie z 520 zł do 620 zł miesięcznie.

Z kolei inne osoby zobowiązane do alimentacji, np. córka zajmująca się rodzicem lub wnuczek babcią zyskają prawo do zupełnie, nowego świadczenia – specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Wyniesie ono 520 zł, ale gmina przyzna je tylko wtedy, gdy dochody obydwu rodzin (opiekuna i osoby, nad którą sprawuje opiekę) nie przekroczą kryterium dochodowego wynoszącego 583 zł w przeliczeniu na osobę w rodzinie.

Ponadto gmina będzie miała obowiązek przed przyznaniem specjalnego zasiłku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego według wzoru i na zasadach obowiązujących w pomocy społecznej. Zostanie on powtórzony po sześciu miesiącach od wydania decyzji oraz w każdej następnej sytuacji, gdy gmina będzie miała wątpliwości co do sprawowania rzeczywistej opieki nad niepełnosprawnym.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 kwietnia i będą stosowane nie tylko wobec osób składających wniosek po tym terminie.

– Tego dnia utracą moc dotychczasowe decyzje przyznające wsparcie i będziemy mieli obowiązek wszcząć z urzędu postępowanie w sprawie o przyznanie świadczenia lub specjalnego zasiłku – mówi Natalia Siekierka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Dodaje, że jeszcze przed postępowaniem gminy będą musiały zawiadomić wszystkie osoby o czekających je zmianach.

Projekt przewiduje jednak, że osobom, którym świadczenie pielęgnacyjne przysługiwało, a po 1 kwietnia nie będą spełniać warunków przyznania specjalnego zasiłku, zostanie on im przyznany jeszcze na dodatkowe 6 miesięcy.

Ma to służyć realizacji konstytucyjnej zasady ochrony praw nabytych.

Specjalny zasiłek opiekuńczy będzie poprzedzony wywiadem z opiekunem

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
  Powered by ContentStream
  • ~maja
   2015-07-21 11:37
   Takie wprowadzanie w blad to jest skandal. dwa lata temu bylam o 2 lata mlodsz, a jestem po 50 , mialam szanse pracowac, zrezygnowalam, by zajac sie rodzicem ktory tego naprawde potrzebuje. Rodzic sie zestarzal, przyzwyczail do opieki, no i terza zebym ja mogla przezyc musze isc szukac pracy i nie wiem czy ja dostane po 56 r. zycia a staruszek rodzic zostanie sam ze swoimi zmartwieniami, chorobami i skleroza.Takiego swinstwa nie spodziewal sie ani rodzic moze na rok przed smiercia, ani opiekun, ktory zawierzyl rzadowi i zaglosowal.
  • ~Skrzywdzona ....i przez los
   2015-07-21 11:38
   Mało tego Urzędy Skarbowe kontrolują jedynie niepełnosprawnych i zabierają im grosiki -bogaczy nie kontrolują bo oni mają dobrych doradców,prawników! Ot i sprawiedliwość po platformersku ! Czekam szybkich wyborów!!!
  • ~Jak możemy tak być traktowani....
   2015-07-21 11:37
   Zauważcie ! po cichu znowu konsultują! Geny oszustów nigdy się nie zmienią!
  • ~agata
   2012-03-17 08:59
   Tak pieknie przed wyboromi rzad rzucil miesem armatnim po 100zl dla wszystkich co pobieraja swiadczenie pielegnacyjne. Po wyborach tylko dla matek bo inni ktorzy sie opiekuja starszymi to wiekszosc niby wyludza. Matki sa nienaruszalne a tak samo moga wyludzac to swiadczenie bo dziecmi opiekuja sie np.babcie. I znow rzad podzielil na dobrych i zlych. To specjalnosc tego rzadu! Tylko rzad nie wie jak wiele razy ciezsza jest praca przy chorej starszej osobie niz przy dziecku? Ale coz najpierw trzeba bylo ludzi podpuscic zeby zrezygnowali z pracy a teraz zabrac i te symboliczne pieniadze i pozostawic opiekujace sie osoby na utrzymaniu starego ojca czy matki! Mistrzostwo swiata Panie Tusk!!!
  • ~NIENAWIDZĘ POLSKI
   2012-03-08 12:43
   Rząd zmierza ku zagładzie Polaków, zabrać wszystkie świadczenia po to,żeby nie
   mogły dożyć do renty/emerytury - jałmużny, o to im chodzi!!!, Zdychajcie pod płotem słowem: Poloczku płać i płacz. A ponieważ naród polski jest pod wpływem ŚW.AKWIZYCJI" więc niech płacze " Z UTOPIJNĄ NADZIEJĄ O LEPSZE JUTRO " o ile go dożyje!!!
  • ~polakmaly
   2012-03-20 16:38
   co za debile w tym rzadzie ,przeciesz widac odrazu ze ta ustawa jest prokonstytucyjna i w takim bzmieniu nie jest zgodna z KONSTYTUCJA
  • ~ktoś
   2012-03-27 18:48
   co za ********* rzad kupa kretynów i złodzieji trzeba wszystkich starych ludzi teraz zwieść pod sejm iniech się nimi zajmują ! bo nie stać nas na opłacenie domów opieki za 3000 zł!!!   co za ********* rząd kupa złodzieji nawet starym ludziom odbierają ostatnia chwilę radości wszystkich starych trzeba zwieśc pod sejm izostawić!!!
  • ~ktoś
   2012-03-27 18:49
   co za ********* rzad kupa kretynów i złodzieji trzeba wszystkich starych ludzi teraz zwieść pod sejm iniech się nimi zajmują ! bo nie stać nas na opłacenie domów opieki za 3000 zł!!!
  • ~Niepelnosprawna oburzona i wk....
   2012-02-06 13:09
   To my niepełnosprawni wjedziemy z opiekunami do sejmu ! Umowa ACTA to będzie pikuś przy nas! Złodziejski rząd ! Zima Wasza Wiosna nasza! 153 zl nie rewaloryzowane od siedmiu lat! na turnusy rehabilitacyjne co drugi rok ?Złodzieje!
  • ~matka niepelnospramnej
   2012-03-21 10:32
   byla dobra ustawa emerytarna ze jak matka ktura miala niepelnosprawne dziecko wymagajoce opieki mogla po 20 latach pracy pujsc na emeryture wtedy sama placila skladki panstwo nie dokladalo z budzetu to znalaz sie minister ktury stwierdzil ze matki za wczesniej idom na emerytury a teraz ze ten system zaduzo idzie pieniedzy z budzetu panstwa
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.