X

Specjalny zasiłek opiekuńczy otrzyma osoba opiekująca się dorosłym niepełnosprawnym członkiem rodziny. Jego przyznanie będzie jednak uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego.

Takie zmiany w zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego przewiduje wysłany już do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Zgodnie z zapowiedziami rządu prawo do tego świadczenia w obecnym brzmieniu przepisów zachowają tylko ojciec, matka, opiekun prawny oraz rodzina zastępcza spokrewniona z dzieckiem. Co więcej wysokość świadczenia dla nich wzrośnie z 520 zł do 620 zł miesięcznie.

Z kolei inne osoby zobowiązane do alimentacji, np. córka zajmująca się rodzicem lub wnuczek babcią zyskają prawo do zupełnie, nowego świadczenia – specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Wyniesie ono 520 zł, ale gmina przyzna je tylko wtedy, gdy dochody obydwu rodzin (opiekuna i osoby, nad którą sprawuje opiekę) nie przekroczą kryterium dochodowego wynoszącego 583 zł w przeliczeniu na osobę w rodzinie.

Ponadto gmina będzie miała obowiązek przed przyznaniem specjalnego zasiłku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego według wzoru i na zasadach obowiązujących w pomocy społecznej. Zostanie on powtórzony po sześciu miesiącach od wydania decyzji oraz w każdej następnej sytuacji, gdy gmina będzie miała wątpliwości co do sprawowania rzeczywistej opieki nad niepełnosprawnym.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 kwietnia i będą stosowane nie tylko wobec osób składających wniosek po tym terminie.

– Tego dnia utracą moc dotychczasowe decyzje przyznające wsparcie i będziemy mieli obowiązek wszcząć z urzędu postępowanie w sprawie o przyznanie świadczenia lub specjalnego zasiłku – mówi Natalia Siekierka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Dodaje, że jeszcze przed postępowaniem gminy będą musiały zawiadomić wszystkie osoby o czekających je zmianach.

Projekt przewiduje jednak, że osobom, którym świadczenie pielęgnacyjne przysługiwało, a po 1 kwietnia nie będą spełniać warunków przyznania specjalnego zasiłku, zostanie on im przyznany jeszcze na dodatkowe 6 miesięcy.

Ma to służyć realizacji konstytucyjnej zasady ochrony praw nabytych.

Specjalny zasiłek opiekuńczy będzie poprzedzony wywiadem z opiekunem

Udostępnij na Facebooku
  • ~maja
   2012-02-10 10:31
   Takie wprowadzanie w blad to jest skandal. dwa lata temu bylam o 2 lata mlodsz, a jestem po 50 , mialam szanse pracowac, zrezygnowalam, by zajac sie rodzicem ktory tego naprawde potrzebuje. Rodzic sie zestarzal, przyzwyczail do opieki, no i terza zebym ja mogla przezyc musze isc szukac pracy i nie wiem czy ja dostane po 56 r. zycia a staruszek rodzic zostanie sam ze swoimi zmartwieniami, chorobami i skleroza.Takiego swinstwa nie spodziewal sie ani rodzic moze na rok przed smiercia, ani opiekun, ktory zawierzyl rzadowi i zaglosowal.
  • ~Jak możemy tak być traktowani....
   2012-02-06 13:22
   Zauważcie ! po cichu znowu konsultują! Geny oszustów nigdy się nie zmienią!
  • ~Skrzywdzona ....i przez los
   2012-02-06 13:15
   Mało tego Urzędy Skarbowe kontrolują jedynie niepełnosprawnych i zabierają im grosiki -bogaczy nie kontrolują bo oni mają dobrych doradców,prawników! Ot i sprawiedliwość po platformersku ! Czekam szybkich wyborów!!!
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.